Büyükşehir Belediyesi moloz dökümü için yeni sahalar açıyor

Kente gelişigüzel moloz dökümünün önüne geçmeye çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Işıkkent’teki yeni alanla birlikte hafriyat döküm sahası sayısını 5’e çıkardı. İzmir’in farklı noktalarında 3 yeni hafriyat döküm sahası daha kurmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara “Molozlarınızla kenti kirletmeyin, döküm alanlarını kullanın” çağrısı yaptı. Belediye, kapasitesi dolan Gaziemir Evka 7 ve Buca Kırıklar’daki moloz sahalarında ise yeni kent ormanları oluşturuyor.

Son olarak Işıkkent Mahallesi Fatmacık Kayası’nda 159 bin metrekarelik alanda hafriyat dökümü kabulüne başlayan Büyükşehir Belediyesi, Işıkkent’te 100 bin ve Yelki Çalıcası’da 119 bin metrekarelik alanın daha izin süreçlerini tamamlayarak İZBETON’a devretti. Bornova Şeytanderesi’nde kente hafriyat döküm alanı olarak kazandırılmak istenen 284 bin metrekarelik alanın ise ön izin sürecinin tamamlandığı, kesin izin için çalışmaların devam ettiği bildirildi. İZBETON, 16 Şubat 2016 Salı gününden itibaren hizmete açtığı Işıkkent Mahallesi Fatmacık Kayası’nda saat 08.00 ile 23.00 arasında döküm kabulüne başladı.

Kaçak moloz dökümüne ceza

Yasal döküm alanlarında depolanan moloz ve inşaat atıkları çevreye zarar vermeden ve kirlilik oluşturmadan bertaraf ediliyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla, döküm alanlarına getirilen molozlar için ton başına 3.5 TL bertaraf ücreti alınıyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 41-4 maddesi gereğince, inşaat atık ve artıklarını, bunların toplanması ve depolanmasına ait yerler dışına atanlara ise 219 TL ile 6 bin 733 TL para cezası veriliyor. İnşaat faaliyetinin bir tüzel kişi adına yürütülmesi durumunda bu rakam 11 bin 223 TL’ye kadar çıkabiliyor.
Büyükşehir Belediyesi, kaçak dökümlerin önüne geçmek için ayrıca ihbar hattı da oluşturdu. Vatandaşlar, kaçak ve gelişigüzel dökümlerin görülmesi halinde 293 12 10 ve 293 30 07 numaralı “Alo Atık Hattı”nı, mesai saatleri dışında ise Hemşehri İletişim Merkezi’nin 444 40 35 numaralı telefonunun arayabiliyor.
(Eİİ)
14 kez okundu.

Bir cevap yazın