TCDD’de Emniyet Yönetim Sistemi ele alındı

Devlet Demiryolları (TCDD) 3. Bölge Emniyet Yönetim Sistemi (EYS) Müdürlüğü, “Çalışanların Gözünden Demiryolu Emniyeti, STK’ların Emniyet Yönetim Sistemi Algısı ve Beklentileri” konulu bir panel düzenledi. Alsancak’taki Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürlüğü Sergi Salonu’ndaki panelde demiryolu çalışanlarının örgütlü olduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Emniyet Yönetim Sistemi’ne ilişkin görüşlerini dile getirdi.

TCDD Merkez EYS Müdürü Erhan Gör’ün yönettiği panele TCDD 3.Bölge Müdürü Murat Bakır, TCDD 3.Bölge EYS Müdürü Ergün Yurtçu, Demiryol-İş Sendikası, Ulaştırma Memur-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Derneği, Demiryolu Makinist ve Revizörler Derneği, Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER), Demiryolları Tren Teşkil Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Demiryolu Katarcılar Derneği ve Birleşmiş Demiryolcular Derneği temsilcileri katıldı.

Devlet Demiryolları’nın 160 yıldır Türk ulaştırma sisteminin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlatan Devlet Demiryolları 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, “Daha iyi bir hizmet için emniyet bilincinin kurum kültürü haline getirilmesi bir zorunluluktur” dedi. Her çalışanın bu kültürün parçası olup, sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Bakır, Emniyet Yönetim Sistemi ile başlayan farkındalığın herkesin sahiplenmesiyle korunup gelişeceğini belirtti. Murat Bakır, Emniyet Yönetim Sistemi’nin daha iyi bir noktaya gelmesi için demiryolu çalışanlarının kurduğu sendika ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine, önerilerine yer vermek istediklerini ve bu nedenle böyle bir panel hazırladıklarını söyledi.

Panelde Devlet Demiryolları’nda çalışan makinistler, yol personeli, tren teşkil görevlileri yaşadıkları sorunları, tehlikeleri, çalışma koşullarındaki zorlukları, aksaklıkları dile getirdi. Çözüm önerilerinin, kurumdan beklentilerin de ele alındığı panelde Emniyet Yönetim Sistemi’nin kurum kültürü olarak algılanması için kurum çalışanları arasında anketler düzenlenmesi, eğitimlerin arttırılması, çalışanların emniyet farkındalık düzeyinin arttırılması için çalışmalar yapılması önerilerinde bulunuldu.
23 kez okundu.

Bir cevap yazın