Bilinçsiz tuvalet kullanımı hijyen eksikliğine yol açıyor

İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Başkan Vekili ve Kent-Yaşam yazarı Serdar Çelenk, 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü\’nde \”Tuvaletin ilginç tarihi\”ni anlattı. İZRO Toplantı Salonu\’ndaki konferansta konuşan Çelenk, hijyen eksikliğinin başta bebekler ve çocuklar olmak üzere ülkemizde her yıl binlerce insanımızın ölümüne yol açtığını belirtti.

Tuvalet ihtiyacının insanlar var olduğunan beri olduğunu belirten Serdar Çelenk, \”Başlangıçta insan için bütün her yer tuvaletti. Zaman içinde yavaş yavaş tuvalet kavramı gündeme geldi. Koku ve fiziki engeller nedeniyle yerleşik kültüre geçildiği evrede özel alanlar oluşturuldu\” dedi. Bilinen ilk tuvaletlere Mezopotamya\’da, MÖ 3000 yıllarında rastlandığını, ilk kanalizasyon sisteminin Hitit Dönemi\’nde kullanıldığını anlatan Çelenk, tarihsel sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

\”Helenistik Çağ\’da başlayan tuvalet kültürü Roma Dönemi\’nde zirve yapıyor. Milattan Sonra 2. – 3. yüzyıllarda, savaşların azalıp refahın arttığı dönemde tuvalete daha çok önem veriliyor. Diğer kamusal yapıların yanında çokço tuvalet binası da yapılıyor. En ilginçleri Efes, Magnesia, Sardes ve Bergama\’da bulunuyor. Ortaçağ\’da her konuda olduğu gibi tuvalet konusunda da ciddi gerilemeler yaşanıyor. Avrupa\’da inslanlar sokaklarda gelişigüzel dışkılıyor. 1800\’lü yıllarda lazımlıklar kullanılmaya devam ederken Thomas Crapper ilk sifonlu tuvaleti buldu. Tuvaletin evlere girmesi çok yakın tarihe denk geliyor.\”

Şu anda dünya nüfusunun üçte birinin tuvaletten yoksun yaşam sürdüğünü anlatan Serdar Çelenk, \”Yetersiz, düzensiz tuvaletler ve bilinçsiz tuvalet kullanım alışkanlıkları nedeniyle Hijyen eksikliği ortaya çıkıyor\” dedi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu\’nun 2013 yılının Temmuz ayında 19 Kasım\’ın \”Dünya Tuvalet Günü\” olarak belirlenmesini kabul ettiğini hatırlatan Çelenk, hijyen eksikliğinin başta bebekler ve çocuklar olmak üzere ülkemizde her yıl binlerce insanımızın, dünya üzerinde 5 milyon çocuğun ölümüne yol açtığını dile getirdi. Serdar Çelenk, turistik tesislere tuvalet standardı getirilmesini önerdi.

Dünya Tuvalet Günü\’nün bu yılki teması \”Eşitlik, onur ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve sağlık arasındaki bağlantı\” olarak belirlendi. Sağlık koşullarına uygun tuvaletler ya da tuvaletler, insan sağlığı, onuru ve güvenliği, çevre, sosyal ve ekonomik kalkınma üzerinde dramatik sonuçlar doğuruyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünya üzerinde 2,5 milyar insanın sağlığa uygun tuvalet ya da tuvaletlere erişimi bulunmuyor. Konuya dikkat çekmek için küresel kampanyalar düzenleniyor.
7 kez okundu.

Bir cevap yazın