Tuvalet bir lira için bir hafta kapalı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyı Tasarımı Projesi kapsamında yedi noktada hizmete aldığı akıllı tuvaletler kent magandalarının kurbanı oluyor. Bir lira ücret ödememek isteyen kişi veya kişilerce zarar verilen kapılar nedeniyle tuvaletler zaman zaman kullanılamaz duruma geliyor.

Son olarak, Alsancak İskelesi karşısında bulunan genel tuvalet benzer bir saldırıyla kullanım dışı kaldı. Bakıma alınan tuvaletin kapının otomatik açılıp kapanmasına yarayan yeni parçalar gelinceye kadar, yaklaşık bir hafta süreyle kapalı kalacağı açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, tuvaletlerin en önemli özellikleri hijyenik, estetik ve güvenli olması. İlk uygulaması Alsancak kıyıda görülen yeni tuvalet, otomatik temizleme sistemine sahip. Klozet kendine özel kapalı bir bölmede otomatik olarak tümüyle yıkanıyor. Kauçuk kanallı zemin, her kullanımdan sonra basınç sensörü sayesinde suyla temizleniyor.

Engelli kullanımına uygun, ergonomik yapıya sahip tuvaletlerde sabun, su sensörleri ile el kurutma düğmesi rahatlık açısından kol mesafesinde bulunuyor. Kullanım kolaylığı için tuvalet kağıdı mekanizması bulunan tuvalette kapılar yarı otomatik özellikte.

Akıllı tuvaletlerde açma kapama işlemi kolayca gerçekleştirilirken, içeri girildiğinde kapı kendiliğinden kapanıyor. Tuvaletlerde dijital bilgi ekranı, ışıklı uyarı sistemi ve bozuk para ödeme sistemi bulunuyor.
6 kez okundu.

Bir cevap yazın