Kentin en güzel renkleri ödüllendirildi

Türkiye’nin yalnızca İzmir’i konu alan tek resim yarışması olduğu belirtilen “Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması” sonuçlandı. Duayen eğitimci Necdet Doğanata anısına İzmir Üniversitesi ve İzmir Suluboya Ressamları Derneği tarafından düzenlenen yarışmada 145 sanatçının 237 eseri değerlendirildi.

“Ulusal İzmir’in Renkleri Resim Yarışması”nda suluboya, likit suluboya, lavi, yağlıboya ve akrilik kategorilerinde eserler yarıştı. Suluboya teknikleri kategorisinde Umur Somalı birincilik, Dilara Özüçelik ikinci, Gönül Aktan üçüncülük ödülü kazandı. Ümran Uğan’a Jüri Özel Ödülü, Biran Özaksoy’a İzmir Suluboya Ressamları Derneği Özel Ödülü, Nezihe Dillioğlu’na Necdet Doğanata Özel Ödülü, Salih Aydın’a İzmir Üniversitesi Özel Ödülü verildi.

Yağlıboya teknikleri kategorisinde Birgül Ergün birinci, Selma Top ikinci, Yeşim Gülseven üçüncü oldu. Ece Büşra Eryılmaz’a Juri Özel Ödülü, Necla Demir’e Necdet Doğanata Özel Ödülü, Ayfer Adıbelli’ye de İzmir Üniversitesi Özel Ödülü verildi.

İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, toplumların ancak güzel sanatlar aracılığıyla yüksek bir kültür düzeyine erişebileceğini, oplumsal çöküntülerin temelinde yatan duyarsızlığın da ancak sanatla duyarlı hale gelebileceğini söyledi. Yrd. Doç. Erciyeş, “Bu nedenle İzmir Üniversitesi olarak kurucu Mütevelli Heyet Başkanımızın Necdet Doğanata’nın izinden gidiyor, bilimsel bilgi ve teknolojinin gelişimi kadar sanata da katkıda bulunmaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir Suluboya Ressamları Derneği Başkanı Nimet Topkaç, yarışmaya katılan eser kalitesinin her yıl yükseldiğini belirtti. Topkaç, İzmir Üniversitesi ve değinen İzmir Suluboya Ressamları Derneği işbirliğiyle düzenlenen, geniş bir yaş skalasındaki katılımcı kitlesini kucakladığını belirttiği yarışmanın uzun yıllar sürmesini diledi.

Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Rıza Doğanata, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Selim Doğanata, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Ulufer Teker ile Dernek Başkanı Nimet Topkaç verdi.

Yarışmada sergilenmeye eser bulunan eserler Necdet Doğanata Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Eserler, 07 Mayıs’a kadar İzmir Özel Fatih Koleji Yerleşkesi’ndeki sanat galerisinde gezilebilecek.
23 kez okundu.

Bir cevap yazın