Kentimizde yaşlı nüfus giderek artıyor

Ege Geriatri Derneği tarafından “İzmir 8. İleri Yaş Sempozyumu” düzenlendi. “Adli, Sosyal ve Tıbbi Acil Durumlar” temalı sempozyum Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi.

Sempozyuma İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi katkı verdi. Sempozyumda sosyal acil durumlar ve merkezi yönetimler, adli acil durumlar, acil serviste yaşlı olmak, psikiyatrik acil durumlar, olağan dışı durumlar ve yaşlı sağlığı, sosyal acil durumlar ve yerel yönetimler konulu paneller düzenlendi.


İzmir’de geriatri alanındaki projelerin konu edileceği sunumun gerçekleştirileceği sempozyum kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi personeliyla fotoğraf sanatçısı Emirali Kokal’ın “Hafızalardaki Huzur” konulu fotoğraf ve Prof. Dr. Feriha Çilli’nin seramik sergisi gezilebilecek.


Sempozyumda konuşan Dr. Türkegül Kocaoğlu, yükselen yaşam kalitesi ve sağlık hizmetlerinin bir sonucu olarak dünya yaşlı nüfusunun her geçen gün arttığını ve bu nedenle yaşlılık odaklı çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. “Bu konuda stratejik kararlar almalı ve yapacağımız hamleler ile topluma bu doğrultuda yön vermeliyiz” iyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşlı nüfusumuzun giderek arttığı kentimizde, yaşlı destek hizmetlerinin yanı sıra ‘yaşlılık’ temalı değişik etkinliklere yer vermenin önemi açıktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi; Ege, Dokuz Eylül ve Akdeniz Üniversiteleri ile işbirliği yaparak toplumumuzu bilgilendirmek üzere Alzheimer ve sağlıklı yaşlanmak temalı sempozyumlar düzenliyor ve toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca yaşlılık temalı sanatsal etkinliklerle de bu hizmetlerin çekiciliğini artırmaya çalışıyor.”
19 kez okundu.

Bir cevap yazın