Alaçatı Ot Festivali, dünyaya açılıyor

Çeşme Belediyesi’nin destekleriyle, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen” Otların Rüzgarlı Öyküsü: Alaçatı Ot Festivali”, bu yıl endemik türler konusunda uzman akademisyenleri de ağırlayacak. Festivale Gıda ve Beslenme Biyoçeşitlilik Projesi’nden (Biodiversity for Food and Nutrition Project) akademisyenler katılacak.

26-29 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenecek festival süresince uzmanlar, hem incelemelerde bulunacak hem de seminerlerde endemik bitki türleri üzerine bilgiler verecek.

Gıda ve Beslenme Biyoçeşitlilik Projesi’nin ülkelerin bakanlıklar düzeyinde katıldığı bir oluşum olduğunu açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye’nin de çalışmaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ona bağlı kuruluşlar aracığıyla dahil olduğunu söyledi.

Alaçatı Ot Festivali’nin ve Ot Festivali Uygulama Bahçesi’nin ülkemizin tek proje ortağı olduğunu belirten Başkan Dalgıç, bitki çeşitliliğini korumanın dünyanın geleceği için önemine dikkat çekti, “Projenin bir parçası olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Akademik yayınlar da yer alacak

Brezilya, Kenya ve Sri Lanka gibi yer kürenin uzak köşelerinden gelecek dünyada alanının en iyileri arasında bulunan akademisyenlerin, Alaçatı Ot Festivali’ni sağlık, doğal teması ve nicelik bakımından dünyada örneğinin bulunmadığını vurguladıklarını kaydeden Dalgıç, “Şenliğimiz süresince uzmanlar, kentimizde konaklayacak. Festival ve endemik bitki türlerini yetiştirdiğimiz Ot Festivali Uygulama Bahçesi’nde incelemelerde bulunacak. Yapılacak inceleme, uluslararası birçok araştırma ve akademik yayına da kaynaklık edecek” dedi.

‘O an Alaçatı’daydım’

Muhittin Dalgıç, Alaçatı Ot Festivali’nin kültürel ve paylaşımın yüksek olduğu bir etkinlik olmasının yanı sıra sürdürülen bilimsel çalışmalarla akademik yönünün de artacağını kaydetti. Dalgıç, herkesi bu heyecana ortak olmaya davet ederek, “Alaçatı’nın dar sokaklarında, güler yüzlü insanlarla bu güzellikleri paylaşmak, insanlarla sohbet edip, ağız dolusu kahkahalar atmak ‘O an Alaçatı’daydım’ diyebilmek için herkesi bu festivali paylaşmaya çağırıyorum” dedi.
23 kez okundu.

Bir cevap yazın