Bartholomeos: Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli hala yol gösterici

Ortodoksların ruhani lideri İstanbul Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos’un Perşembe günü geldiği İzmir’deki temasları ve ziyaretleri sürüyor. 6 Şubat 2015 Cuma günü sabah Aziz Voukolos Kilisesi’ndeki ayini yöneten daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden I. Bartholomeos, akşam İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen İzmir Azizleri Sempozyumu’na katıldı.

İzmir ve İyonya Azizleri için okunan ilahilerle başlayan sempozyumda açılış konuşmasını, organizasyon komitesini temsilen Felemenk Protestan Kilisesi’nde görevli Peder Kyrillos yaptı. Kyrillos, kendileri için çok büyük bir aziz olan Voukolos’un kilisesinde ayin düzenlemekten çok memnun olduklarını söylerken, “Bu tür sempozyumlar bir başlangıç, inşaallah gelecek zamanda da bu tür sempozyumları yapabiliriz” dedi.

Peder Kyrillos’un ardından konuşan İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir’in hıristiyanlık adına önemli bir kent olduğunu ve İncil’in Kudüs’ten sonra ilk olarak İyonya’da okunduğunu söyledi. ”Sempozyum boyunca azizlik mertebesine ulaşmış kişilerin hayatları ve eserleri hakkında bilgilenme imkânı bulacağız” diyen Patrik Bartholomeos sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir anlamda model olan bu yaşamlar, doğruluk, dürüstlük ve inanç yolunda kurban olmayı, fiziki yaşamlarından olmayı göze almış kişilerdir. Öldürmek yerine ölmeyi, günah işlemektense eziyet görmeyi yeğ tutmuş, sade ve abartısız kahramanlardır. Benzeri örnekler Anadolu’nun İslami geleneğinde de mevcuttur. Anadolu’ya ve ötesine ışık saçmış İslam âlimleri de yukarıdaki değerlere öncelik vermişlerdir. Tam da bu nedenle Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha sayamadığımız pek çok değerli isim bugün hala yol gösterici sayılmaktadır.”

Patrik Bartholomeos, “Panelden sağlanacak en önemli kazanımın Anadolu’nun Hristiyan olsun Müslüman olsun, kanaatkâr, maddeye kul olmayan, mütevazı, içi dışı bir, sözünün gereği eziyeti göze alan, emeğiyle ekmeğini taştan çıkaran, ilkeli dürüst insan tipinin zihnimizdeki örnek insan formuna yerleştirilmesidir” dedi.

Dinlerarası hoşgörünün merkezi

İzmir’in binlerce yıldır uygarlığın merkezi olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ”İzmir, müslümanların cuma, musevilerin cumartesi, hıristiyanların pazar günü diledikleri gibi yaşadıkları, özgürce ibadet ettikleri hoşgörü kentidir” dedi. Demirtaş, Patriğin İzmir’de beş günlük programıyla tüm dünyaya barış mesajı vereceğini söyledi.
30 kez okundu.

Bir cevap yazın