Eskiyörük: Et ve canlı hayvan ithalatına izin verilmesin

Hayvancılık sektöründe et stoğunu eritmeye çalışan ithalat lobisinin harekete geçtiğini belirten İzmir Tarım Grubu ve Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı uyardı. Eskiyörük, “Geçtiğimiz yıllarda uygulanan yanlış destekleme politikalarına rağmen gelişen hayvancılığımızı korumalıyız” dedi.

2010-2013 yılları arasında et ve süt açığının kapatılması için 3 milyar dolarlık canlı hayvan ve et ithal ederek milli ekonominin zarara uğratıldığını anlatan Mahmut Eskiyörük, piyasanın rant çevrelerince pompalanarak et fiyatları aşırı yükseltildiğini ve yetmezlik gerekçesiyle birilerinin cebinin doldurulduğunu söyledi. Eskiyörük, geçen yıllarda ithalatla yaratılan bolluk nedeniyle kesim fiyatlarının aşağıya düşürüldüğünü, bu nedenle besi üreticileri ve ülke hayvancılığı büyük yara aldığını dile getirdi.

Bazı bölgelerde yapay gündemle fiyatların şişirildiğini, yetmezlik görüntüsü sergilenerek ithalatın önünün açılmaya çalışıldığını anlatan Mahmut Eskiyörük, “ Aslında 17 – 18 lira kesim fiyatı üreticinin para kazanabileceği uygun bir seviyedir. Biz fiyatların düşmesini istemediğimiz gibi, yükselmesini de istemiyoruz” dedi. İthalat yapılırsa yıllardır verilen desteklerin boşa gideceğini , üreticinin kaybedeceğini, ülkemizin hayvancılıkta üretim fazlalığı olan ülkelerin kıskacı altına girerek dışa bağımlı hale geleceğini savunan Eskiyörük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmiş yıllardaki krizlerden büyük yara alan üretici; kendini henüz yeni toparlamışken, ithalat açılırsa borçlarını ödeyemez duruma düşüp, hayvancılığı bırakmak zorunda kalacaktır. Çünkü Türk Üreticisi bugün girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı dünyadaki bir çok ülkenin üreticisiyle rekabet edemeyecek durumdadır. Dışa bağımlı duruma düşmemek için, biz kendi üreticimizi korumak ve kendi değerlerimize sahip çıkmak zorundayız.”
21 kez okundu.

Bir cevap yazın