Günde yalnızca altı dakika gülebiliyoruz

Psikolog ve eğitimci Kutay Ürkmen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde “Gülümsemenin büyüsü” konulu konferans verdi. Gülümsemenin ve gülmenin gündelik yaşamdaki önemine ve kazandırdıklarına dikkat çeken Ürkmen, etkili iletişim kurma yollarını anlattı.

İKÇÜ Turizm Fakültesi’nin düzenlediği, Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin de dinlediği etkinlikte konuşan Kutay Ürkmen, iletişime gülümseyerek başlamanın olumlu yanlarına değindi. Önyargıların insan yaşamı üzerinde olumsuz etkisi olduğuna vurgulayan Ürkmen, önyargılar nedeniyle gündelik yaşamda büyük bir iletişim kopukluğu yaşandığını dile getirdi.

Kutay Ürkmen, elli yıl önce insanların günde yaklaşık 18 dakika güldüğünü, ancak yaşadığımız zamanda bu sürenin 6 dakikaya kadar indiğini anlattı. Ürkmen, bu duruma büyük ölçüde sözcüklerin yanlış kullanımı, yanlış anlaşılmalar ve stresli zamanlarda olumlu düşünememe gibi durumların neden olduğunu söyledi.

Sözcüklerin de canlı birer varlık olduğunu, doğru kullanımlarının iletişim açısından çok daha verimli olacağını belirten Kutay Ürkmen, “Kelimeler ve beden diliyle kendinizi, karşınızdaki kişiye çok daha net bir şekilde aktarabilirsiniz. Bu sayede de çevrenizdeki önyargıları kırarken, kırılan önyargılar sayesinde gülümseyerek mutlu olabilirsiniz” diye konuştu.
7 kez okundu.

Bir cevap yazın