İzmir Valiliği sınav için sessizlik istedi

İzmir Valiliği, 23 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) güvenliğine ilişkin tüm önlemlerin alındığını açıkladı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, YGS’ye katılacak öğrenciler için sessizlik istedi.

İzmir Valiliği’den yapılan açıklamaya göre, öğrencilerin YGS’ye rahat ve huzurlu biçimde girebilmesi için, sınav güvenliğine tüm önlemler alındı. 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 18.00’den 23 Mart 2014 Pazar günü saat 14.00’e kadar, sınavların yapılacağı tüm yerleşim birimlerinde sessizlik kararı alındı ve yasaklamalar getirildi.

Belirtilen sürelerde taşıtlar klakson çalmayacak. Her türlü resmi ve özel törenler sırasında dışarı yayın yapılmayacak, Düğün konvoylarının oluşturulamayacak. Bina, hafriyat ve yıkımı yapılamayacak. Gezgin satıcı gürültüleri ve buna benzer her türlü çalışma yasak.

Seçime katılan siyasi partiler, belirtilen saatlerde hoparlörlerle propaganda yapamaycak. Sınavların yapılacağı okulların çevresindeki sanayi siteleri ve iş yerlerinde gürültülü çalışma yapılmayacak. Sessizlik kararına uymayan kişi, kurum ve kuruluşlar ilgili kanun gereği ceza yaptırımı uygulanacak.

Sınava katılacak adaylardan, nüfus cüzdanını kaybeden veya yeniden çıkarmak isteyenler için sınav günü 07:00-10:15 saatleri arasında Karabağlar, Bayraklı, Aliağa, Balçova, Bergama, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Menemen, Ödemiş ve Tire ilçe nüfus müdürlükleri açık olacak. Bu amaçla Nüfus Müdürlüğüne başvuran adayların yanında 2014 YGS Belgesi ve iki tane, son altı ay içinde çekilmiş fotoğraf bulundurması gerekiyor.

YGS’ye katılacak öğrencilere başarı dileyen İzmir Valisi Mustafa Toprak, gürültü kirliliği yaratılmaması konusunda vatandaşlardan gerekli duyarlılığı göstermelerini istedi. Toprak, “Gençlerimizin uzun ve yorucu çalışmalarının değerlendirileceği; geleceğimiz dediğimiz, öğrencilerimiz, yavrularımız ve aileleri için büyük önem taşıyan bu sınavlar nedeniyle; tüm vatandaşlarımızdan ve her bir bireyden gerekli duyarlılığı göstermelerini bekliyorum. Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimize ve ailelerine başarılar diliyorum” dedi.
7 kez okundu.

Bir cevap yazın