Dişeti hastalıklarında lazerli tedavi kolaylığı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam, ağız içerisinde yapılan tedavilerde de kullanılmaya başlanan lazer tedavisinin, özellikle diş hekiminden korkanlar için kansız ve acısız bir cerrahi müdahale şansı tanıdığını söyledi.

Bazı kişilerin ağzında çok sık olarak aft ve dudaklarında da uçuk çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Sağlam, ağızda çıkan ve yoğun ağrılara neden olan aftların, uçukların hastanın günlük yaşantısını etkilediğini anlattı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam, “Özellikle de bir kez çıktığı yerden sürekli çıkar ve hastayı rahatsız eder. Bu tür hastalara da lazer uygulaması yaparak hastanın ağrısı azaltılabiliyor. Lazerle uçuk tedavisi olan kişilerin o bölgelerinde bir daha uçuk çıkmadığı kanıtlandı” dedi.

Klasik tedavide kullanılan el aletleri, dişin kök yüzeyinden diş taşlarını, bakterileri ve bakterilere ait toksinleri uzaklaştırmada ve dişlerin bazı bölgelerine ulaşmada yetersiz kalabildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sağlam, çeşitli nedenlerle oluşan dişeti büyümeleri ile iyi huylu tümörlerin çıkarılması gibi dişeti cerrahisi işlemlerinin lazerlerle daha başarılı bir biçimde tedavi edildiğini dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam, lazerle yapılan tedavilerde operasyon esnasında daha az ağrı ve daha az kanama olduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Sağlam, lazer operasyonunun lokal anestezi yerine sadece yüzeysel anestezi ile de yapılabildiğini, bu durumun iğne korkusu olan hastalarda daha rahat tedavi yapılması olanağı sağlayabildiğini açıkladı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lazerlerle yapılan tedavi sonrası hastalarda daha az ağrı ve şişlik şikayeti oluşmakta ve dikişe gerek kalmadan daha hızlı iyileşme sağlanabilmektedir. Böylece operasyon sonrası hasta konforu üst seviyeye çıkmaktadır. Ayrıca dişeti operasyonlarından sonra uygulanan lazer biyostimülasyonu, operasyon sonrası gelişen ağrı, ödem ve diğer şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır.”
20 kez okundu.

Bir cevap yazın