Akdeniz kültürünü yansıtan filmler gösterilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “1. Akdeniz Film Festivali” kapsamında Akdeniz kültürünü yansıtan filmler 1 – 9 Kasım 2013 tarihleri arasında İzmir’de gösterilecek. Dünya sinemasını İzmirli sanatseverlerle buluşturacak festival kapsamında düzenlenen “Uçan Balık” film yarışmasında 25 ülkeden toplam 210 film yarışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yarışmada Centro Studi Pier Paolo Pasolini di Casarsa, Cineteca di Bologna, Lübnan Film Foundation, Euromed Audiovisual III, Greek Film Center, Cocayannis Film Foundation gibi uluslararası sinema kuruluşlarıyla işbirliğine gidildi. Festivalin uzun metrajdan belgesele, kısa filmlerden deneysel filmlere kadar farklı türden pek çok filmin ilgi odağı oldu.

Akdeniz ülkelerinden filmler ile Akdeniz temasını içinde barındıran filmlerin başvurduğu festivale Türkiye’nin yanı sıra Karadağ, Slovenya, Bosna-Hersek, İtalya, Makedonya, Lübnan, Fransa, Hırvatistan, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, Arnavutluk, Filistin, Suriye, Sırbistan ve Mısır olmak üzere toplam 17 ülkeden başvuru geldi. Almanya, İsviçre, İrlanda, Belçika, Irak, Kuveyt, Senegal ve Arabistan gibi sekiz ülke de Akdeniz ülkeleriyle gerçekleştirdikleri ortak yapımlarla başvurdu.

Toplam 210 eserin 30’u yarışma filmi, 49’u kısa film, 53’ü belgesel, 78’i ise uzun metraj kurmaca kategorilerinde başvurdu. Ön seçici kurul başvuran filmleri Ağustos sonuna kadar değerlendireek. Dereceye girecek sinema sanatçılarına, kentin Akdeniz kültürü ve denizle olan ilişkisini vurgulayan “Uçan Balık” ödülleri verilecek.

“En iyi film”, “En iyi yönetmen”, “En iyi kadın oyuncu”, “En iyi erkek oyuncu” ve “Jüri Özel” dallarında “Uçan Balık” ödülleriyle birlikte çeşitli para ödülleri de katılımcılara sunulacak. Sinema Yazarları Derneği de (SİYAD) “En iyi film” ödülü verecek.

Festival kapsamında “yarışmalı” ve “yarışma dışı” pek çok film Türkiye’de ve Avrupa’da ilk kez gösterilecek. Festival, yurt içinden ve dışından çok sayıda sanatçıyı İzmir’de ağırlayacak. Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan uluslararası bir kurul tarafından değerlendirilecek.
26 kez okundu.

Bir cevap yazın