Özgüven: Suyu halka bedava götürün

Suyu 10 metreküpe kadar ücretsiz yaptığı için yargılanan, ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla ceza alan eski Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, belediye başkanlarına suyu halka ücretsiz götürme çağrısında bulundu. Özgüven, “Tüm belediyeler suyu halka bedava götürmelidir. Su hayattır, satılamaz” dedi.
4. Yargı paketi kapsamında söz konusu suç fiiliyle ilgili yapılan değişiklik üzerine geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye dönen Özgüven, Karabağlar Belediyesi’nin Bahçelieveler’de düzenlediği “Su hayattır, satılamaz” konulu söyleşiye konuk oldu. Söyleşide mücadelesini İzmirliler’le paylaşan Özgüven, “Böyle bir yasayı da düzenlemeyi de kabul etmiyorum. Çünkü biz suç işlemedik, dolayısıyla affı da kabul etmiyorum. Dava süreci devam ediyor, önümüzdeki günlerde yeniden mahkememiz var” diye konuştu.

İlçe belediye başkanlarına ve İZSU’ya suyu halka ücretsiz götürme çağırısında bulunan Özgüven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm belediyeler suyu halka bedava götürmeli. Sosyal demokrat belediyeler, sosyal belediyecilik anlayışıyla bunu yapmalıyız. Yasa, ‘belediyeler ürettikleri mal ve hizmeti yüzde 10 kar ile satabilir’ diyor. İyi de biz suyu üretmiyoruz ki, bu zaten halkın. Su yaşam hakkı, hava gibi. Ayrıca 10 metreküpe kadar suyu ücretsiz yapmak, kamuyu kara geçirmek, kaynakların daha dikkatli kullanılmasını sağlıyor. Halkımız bu uygulama ile suyu daha dikkatli kullanıyor, tasarruflu kullanıyor.”
Yazar Haluk Işık, Tuğrul Keskin ve tiyatro sanatçısı Orçun Masatçı’nın da konuşmacı olarak katıldığı söyleşide, hükümete ve yargı sistemine yönelik eleştiriler dile getirildi.
16 kez okundu.

Bir cevap yazın