Polat: Serbestleştirme demiryolcunun yükünü arttıracak

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) 2. Olağan Genel Kurulu İzmir’de toplandı. YOLDER Genel Başkanı Özden Polat, yakın zamanda Meclis’te görüşülmesi beklenen ve serbestleşmeyi öngören Demiryolu Kanunu’nun demiryolcuların yükünü arttırıcağını söyledi. Polat, “Yolun emanet edildiği emekçi topluluğu teşkilat yapılanmasında kenar süsü vazifesi görüyor. Bu durumda daha geniş örgütlü bir katılım ve daha yüksek düzeyde birliktelik gerekiyor” dedi.

Merkezi İzmir’de bulunan, Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) 2. Olağan Genel Kurulu, İzmir Özel Fatih Koleji Kültür Merkezi’nde toplandı. 758 üyesi bulunan ve üye sayısı günden gün artan derneğin genel kuruluna Devlet Demiryolları (TCDD) Yol Dairesi’nin Türkiye’nin dört bir yanındaki birimlerinde görev yapan demiryolu yapım, bakım ve onarım personeli demiryolcular katıldı.

Genel kurulda konuşan YOLDER Genel Başkanı Özden Polat, 2009 yılında kurulan derneğin, bugüne kadar sadece sorunları belirlemekle kalmadığını, kurum hassasiyetlerini de içeren geniş bir bakış açısıyla çözüm yollarını da ortaya koyan bir yaklaşım içerisinde olduğunu söyledi. Konulara makro seviyede bakıp ihtiyaç duyulan alanlarda projeler sunduklarını, yerel değil genel düzenlemelerin yapılmasına öncülük ettiklerini anlatan Polat, demiryollarının “serbestleştirilmek” istendiğine dikkat çekerek şu görüşleri dile getirdi:

“Yakın zamanda Meclis’te görüşülmesi beklenen Demiryolu Kanunu’yla serbestleşme imkanı sağlanması nedeniyle rayın kilogramı üstüne düşen yük daha da artacak. Yeni kanunla TCDD, 156 yıllık geçmişinde önemli yer tutan bir çok şeyden vazgeçecek, ama bizden vazgeçmeyecek. Altyapı yine bizlerin, sizlerin verdiği omuz üzerinde yürüyecek. Milimetre ile gönyelenmiş yüzlerce kilometrelik yolu emanet ettiğiniz emekçi topluluğunun teşkilat yapılanmasında kenar süsü vazifesi görmesi bizler için mesleğimizin en büyük zorluklarıdır. Bu durumda daha geniş bir örgütlü katılım, daha yüksek düzeyde birliktelik sağlanması gerekiyor.”

YOLDER Yönetim Kurulu’nun faaliyet raporu ile denetim kurulu raporlarının okunup onaylandığı genel kurulda tüzük değişikliğine gidilerek YOLDER Yönetim Kurulu üye sayısının 7’den 11’e çıkarılması kararlaştırılırken yeni yönetim, denetim ve disiplin kurulları da belirlendi. Genel kurul, demiryolu personeli arasında yardımlaşma ve dayanışmayı arttırmak üzere, dernek tüzüğünün 14. maddesine dayanarak “Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yardımlaşma Sandığı” kurulmasına ve bu konuda yönetim kurulu yetki verilmesine karar verdi.

Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) 2. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim, dnetim ve disiplin kurulları şu kişilerden oluştu.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler
Fikri Gültekin, Suat Ocak, Mehmet Şener, Mahmut Civan, Ali Ekber Demirbilek, Mehmet Sarı, Ferhat Demirci, Hakan Koçak, Hasan Yıldız, Ali Yılmaz, Özden Polat

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler
Sezgin Sevinç, Nizamettin Aras, Musa Çalışkan, Salih Okuyucu, Yaşar Diclelioğlu, Abdulselam Kalfa, Mehmet Yurt, Turgay Bakır, Şükrü Koğa, Serdar Yılmaz, Ferit Akalın

Denetleme Kurulu Asil Üyeler
Yusuf Ziya Altıntuğ, Mehmet Osman Aksun, İsmail Karakoç

Denetleme Kurulu Yedek Üyeler
Fikret Alur, Nuri Özkan, Ramazan Uğur

Disiplin Kurulu Asil Üyeler
Metin Güneş, Ferdi Karaduman, Murat Zengin

Disiplin Kurulu Yedek Üyeler
Selçuk Tezakıl, Salim Kütükçü, Tuncay Kiraz

* * *

Bilgi Notu:

Merkezi İzmir’de bulunan Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği YOLDER, 29 Temmuz 2009’da kuruldu. YOLDER, bugün demiryolunun yol branşında çalışan, 758 üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşu.

YOLDER’in amacı Devlet Demiryollarında ve diğer raylı sistem sektöründe çalışan ya da emekli olmuş, yol yapım ve işletim personelinin tüm mesleki sorunlarıyla ilgilenmek, bu konuların çözüm yollarının bulunmasında önderlik etmek, yol bakım ve işletim personeli arasındaki bilgi alışverişini, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak. Dernek üyelerinin sorunlarını iletmek için ilgili makamlarla görüşmek, yasal girişimlerde bulunmak ve yeni düzenlemelerin hazırlanmasına katkıda bulunmak, dernek üyelerinin özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeleri sağlayacak girişimde bulunmak yine YOLDER’in amaçları arasında yer alıyor.

YOLDER’in üyeleri kimler?
Hat bakım onarım memurları, yol ve geçit kontrol memurları, yol sürveyanları, yol bakım onarım şefleri, tarım memurları, tarım şefleri, köprü şefleri, kaynak şefleri, yol bakım onarım müdür yardımcıları, yol bakım onarım müdürleri, mühendisler, teknisyenler, teknikerler, yol kontrolörleri ve yol servis müdür yardımcıları YOLDER’in üyeleridir.

YOLDER üyeleri hangi bölgelerde görevli?
1. Bölge Haydarpaşa, 2. Bölge Ankara, 3. Bölge İzmir, 4. Bölge Sivas, 5. Bölge Malatya, 6. Bölge Adana, 7. Bölge Afyon, 8. Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü.
17 kez okundu.

Bir cevap yazın