Mecliste 200 kadının koltuğu işgal altında

Bornova Belediyesi’nin düzenlediği ‘Kadın ve Siyaset’ konulu söyleşiye katılan CHP eski Genel Başkan Yardımcısı, sendikacı, yazar ve kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman, “Türkiye’nin 550 milletvekilinden sadece 50’si kadın. Bana göre TBMM’deki 200 kadın koltuğu işgal ediliyor” dedi.

1999 yılında CHP’nin genel başkan yardımcılığını yaparak partide bu göreve gelen ilk kadın olan, Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BASİSEN) Başkanı Yaşar Seyman, Bornova Belediyesi’nin Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde düzenlediği ‘Kadın ve Siyaset’ konulu söyleşide görüşlerini dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara haklarının verilmesinde önderlik ettiğini söyleyen Seyman, “Ancak bu hakların hayata geçmesi çok önemli. Ete kemiğe bürünmesi gerekiyor. Türkiye’nin 550 milletvekili var. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki dört partinin kadın milletvekili sayısı sadece 50. Bana göre TBMM’deki 200 kadın koltuğu işgal ediliyor” dedi. Türkiye’nin 81 ilinden sadece ikisinin, Aydın ve Tunceli’nin kadın belediye başkanları tarafından yönetildiğini hatırlatan kadın hakları savunucusu Seyman, kadınların daha aktif olması gerektiğini söyledi.

KADINLAR DÖRT VARDİYA ÇALIŞIYOR

Kadınların dört vardiya çalıştığını bunların da iş, eş, çocuk ve ev olduğunu belirten Yaşar Seyman, “Bu haldeki kadına ‘siyaset yap’ diyorlar. Ancak eşler daha uygar olursa, kadınların vardiyası azalırsa siyasetin de yolu açılır” dedi. Kadınların siyaseti besleyen kanallarda yeralması gerektiğini bunların da dernek, sivil toplum kuruluşu çalışmaları gibi oldukça çeşitli olduğunu söyleyen Seyman, “Bütün kadınlar hedeflerine yerel seçimleri koymalı” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, söyleşi sonunda Seyman’a ebru uygulanmış doğaltaşla oluşturulan bir plaket vererek teşekkür etti.
21 kez okundu.

Bir cevap yazın