Kadın güler, erkek güldürür

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjde Ker Dincer kitap haline getirdiği “İletişimin Kalbi Sözsüz İletişim Becerileri” isimli son çalışmasında sosyal ve psikolojik bir çok faydaları olan gülümsemeyle ilgili önemli saptamalar yapıyor, gülmenin psikolojik ve bedensel faydalarını sıralarken, “Kadınlar daha fazla gülüyor, bunun etkisini farkeden erkekler de güldürüyor” diyor.

Günlük hayatımız yaşadığımız iş temposu, sınav stresi, psikolojik sorunlar gibi nedenlerin kişisel iletişimi zarara uğrattığını ifade eden Doç. Dr. Dincer “Bu noktada gülümsemek kişisel etkileşimimizi artırarak pozitif olmamızda ve doğru iletişim kurmamızda faydalıdır” dedi.

Doç. Dr. Müjde Ker Dincer “Gülümseme dostluk demektir ve yeniden dostluklar doğurabilir. Gülümseme ne kadar yumuşak, ne kadar gerilimden uzaklaşmış ise ardında bulunan duygu da o kadar sahicidir. Diğer beden dili dışavurum tarzlarında olduğu gibi gülümsemede de doğallık tercih edilir. Önceden provası yapılarak hazırlanmış her davranış göstergesini yapmacık olduğu iyi bir gözlemci tarafından anlaşılabilir. Gülümseme yürekten gelmelidir, akıldan değil” diye konuştu.

GÜLÜMSEYİN HASTALIKTAN KURTULUN

Gülümsemenin psikolojik olduğu kadar sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu dile getiren Doç. Dr. Dincer “Gülmek damarları genişletir, kan dolaşımını hızlandırır. Virüslerle savaşan hücrelerin sayısını artırır, kan basıncını ve kan şekerini düzenler. Ayrıca 1 dakika gülmek 10 dakika kürek çekmek kadar kalori harcamamızı sağlar” dedi.

Doç. Dr. Dincer kitabında gülümsemenin sosyal ve psikolojik olumlu etkilerini şöyle sıraladı;

· Sosyal ortamlar içinde bulunan bireylerde gülümseme, yalnız oldukları zamana kıyasla 30 kat daha fazla rastlanır.
· Kahkaha atmak insanları bir araya getirme ve sosyal dengeyi düzenleme gücüne sahip.
· Kadınlar erkeklere oranla yüzde 26 daha fazla gülümseme eğilimindedirler. Çünkü kadınlar endorfin salgısındaki artış sayesinde güldükleri zaman kendilerini çok daha iyi hissederler. Bunun önemini bilen erkekler de genelde güldürme eğilimindedirler.
· Kahkahalar genel olarak da bilindiği gibi bulaşıcıdır. Sadece birinin kahkahalarını duymak, duyan kişinin de gülmesine yol açar”
7 kez okundu.

Bir cevap yazın