Emir Sultan Türbesi ayağa kaldırılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında uygulayacağı restorasyon için çalışmalarına devam ediyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar titizlikle devam ediyor. Çalışmalar sırasında elde edilen ya da ortaya çıkan yeni bulgular, anında projelere işlenerek yasal prosedür gereği tekrar Koruma Kurulu’na sunuluyor ve onay sürecinin ardından çalışmalara devam ediliyor. Bu şekilde, alandaki “en ufak” detay bile korunarak değerlendiriliyor.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Emir Sultan gibi tarihi yapıların yenileme çalışmaları sırasında attıkları her adımın yasalar gereği Kurul tarafından onaylanması ve yeni bulguların da mutlaka projelere işlenerek onaylatılması gerektiğini vurgulayarak “Restorasyon, sabır isteyen titiz bir çalışmadır” şeklinde konuştu.
ASIL ADI SEYDİ MÜKEREMEDDİN
Namazgah Mahallesi’nde bulunan, İzmir’i alırken şehit düşen ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in naaşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi ve İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.
Emir Sultan Türbesi’nin bulunduğu alanda, harabe halindeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı kalıntısı bulunuyor. Restorasyon sonrasında dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. Hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore edilecek. Aşhane buluntuları ile ilgili proje revizyonu kapsamında yapılacak restorasyon çalışmasına ise İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayından sonra başlanacak. Türbe binasının iç ve dış restorasyonu yapılacak. Alanda ayrıca bir de güvenlik binası olacak.
15 kez okundu.

Bir cevap yazın