Fuarda lezzet durağı

Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Festivali, 81’inci İzmir Enternasyonel Fuarı’na “lezzet” katacak. Konak Belediyesi’nin desteğiyle Türkiye Lokantacılar, Pastacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun düzenlediği Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Festivali 5 Eylül’de çeşitli etkinliklerle fuar ziyaretçilerinin karşısına çıkacak. Saat 19.00’da başlayacak festival etkinliklerinde Karadeniz, Akdeniz, Ege, Tekirdağ, Gaziantep, Hatay, Konya yöreleri ve Osmanlı mutfağından önemli tatlar meraklısıyla buluşacak.

İZMİR, SAĞLIKLI YEMEK KENTİ

Festivale önemli destek veren Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, uluslararası organizasyonların Ege ve Türk mutfağını dünyaya tanıtmak için fırsat yarattığını söyledi. Sağlık temalı EXPO çalışmalarında, Ege’nin ot ağırlıklı yemeklerinden gelen şifanın da vurgulanması gerektiğine değinen Tartan şöyle konuştu:

“Turizm ve özellikle de EXPO sürecinden bahsediyorsak, İzmir’de atlanmaması gereken bir konu da mutfak turizmidir. Ege’nin bu anlamda geniş bir yelpazesi var. Lokantacılar Federasyonu, İzmir Lokantacılar Odası ile bir yemek kültürü, mutfak kültürü akademisi kurmaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Zeytinyağı ile başlayan her derde deva olan binbir çeşit ot kültürümüz, yemek kültürümüz var. Sağlık iksiri olan bir yemek kültürümüz var. İşte bundan yola çıkarak bir slogan yarattık: ‘İzmir sağlıklı yemek kenti’ diye. İnsanlar bunun için de bu kenti görmeye geliyorlar. İşte İzmir’in bu unutulmuş değerlerini de yeniden öne çıkartmak amacımız.”

Geleneksel Türk Mutfağı ve Yöresel Lezzetler Festivali’nin Ege mutfağının zenginliklerini uluslararası arenada bir kez daha gözler önüne sereceğini dile getiren Türkiye Lokantacılar, Pastacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice de, “Türk Mutfağı’nın bir ihracat markası olması yolunda attığımız adımlardan bir tanesi de festivalimiz oldu. Altyapısıyla, organizasyonuyla, her şeyiyle akıllarda kalacak, katılımcılarının büyük keyif alacağı bir organizasyon hazırladık” diye konuştu.
22 kez okundu.

Bir cevap yazın