Özsakarya site ve apartman yöneticilerini uyardı

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’la birlikte site ve apartman yöneticilerinin sorunlarını dinleyen Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özsakarya, asansör denetimi ve ısı yalıtımı ile ilgili önemli bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Uçak Teknolojisi Programı Ahmet Eroğlu Eğitim Tesisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Özsakarya, 2009 yılı sonunda yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği’nin uygulamada neler getirdiğini anlattı.

Ortak kulanım olan binalarda, her dairenin kullandığı ısıyı ölçen bir “pay ölçer” takılması zorunluluğu getirildiğini anımsatan Mehmet Özsakarya, “Bazı yöneticiler pay ölçer ve termostatik vana taktırma maliyeti yerine 1600 TL ceza ödemeyi tercih ediyor. Bu uygulama, çevreyi korumak ve enerji tasarrufu açısından da oldukça önemli. Yasakla, cezayla değil çevre bilinci ile hareket edilmeli” dedi.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi olarak İzmir’de 16 yıldır asansör denetimlerini, yerel yöneticilerimizle birlikte sürdürdüklerini anlatan Özsakarya, “Bu işbirliği sayesinde de İzmir’de 16 yıldır ölümlü asansör kazası yaşanmadı” dedi.

Hem enerji performansı hem de asansör bakımı konusunda herhangi bir kaza ya da yakınma olduğunda Kat Malikleri Yasası’na göre apartman yöneticisinin suçlu olduğuna dikkat çeken Mehmet Özsakarya, “Bu konularda önleminizi alın ve yerel yönetimlere de yardımcı olun” diye konuştu.
6 kez okundu.

Bir cevap yazın