Atatürk Çocukları Kütüphaneleri yolunda kurultay

Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği, ülke genelindeki 35 bin 200 köyü “Atatürk Çocukları Kütüphanesi” adı altında kütüphaneye kavuşturmayı hedefliyor. 2006 yılında kurulan derneğin başkanı Mesut Tim, “Kitap okumasaydım bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde bilgili, bilinçli, soran, sorgulayan toplumsal bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını söylüyor.

Derneğin kuruluşundan buyana 16 köy ve bir ilçede kütüphane kurduklarını anlatan Mesut Tim, “Dernek olarak gücümüz bir yere kadar yetiyor. Ana amacımıza ulaşmak için ya büyük bir kurumun desteğini almamız ya da gücümüz oranında çabalamamız gerekiyor” dedi. Bugüne kadar başvurdukları kurumlardan ilgi görmediklerinden yakınan Tim, “Bu yüzden bu çalışmaları yapacak insanlar yetiştirmek gerektiğini anladık. Türkiye’deki 153 üniversitenin öğrenci konsey başkanları ve fakülte temsilcilerine yöneldik” diye konuştu.

Büyük bir potansiyele sahip bu öğrencilere yapılacak çalışmaları bir çalıştayla anlatacaklarını, yürütülecek etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiler verileceğini söyleyen Mesut Tim, ilk uygulamanın Seferihisar ilçesinzde yapılacak “1. Atatürk Çocukları Kurultayı” olacağını dile getirdi. Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği Başkanı Tim, Ocak 2012 yarı yıl tatilinde yapılacak iki günlük kurultay ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Kurultay sonunda bilgilenecek ve bu çalışmaları yapacak olan pırıl pırıl üniversite gençleri, bizler gibi Atatürkçü, ülkesini, halkını seven insanlar olarak Türkiye’ye hizmet edeceklerdir. Kurultay sırasında Hanri Benazus da bir Atatürk fotoğrafları sergisi ve slayt gösterisi hazırlayacak. Ayrıca bu kurultaya köy enstitülerinin son mezunlarından Huriye Saraç, Nevin Dağlı ve İzmirli pek çok sanatçı dostumuz da katılacak.”
17 kez okundu.

Bir cevap yazın