Basmane Günleri

Daha önceleri de söz etmeye çalışmıştım, kısa zaman sonra Konak Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen “Basmane Günleri”nin programı kesinleşmiş olacak.

“Basmane Günleri”ni çok önemsiyorum. Şehrimize yeni bir soluk getireceğine eminim. Bu etkinliklerin kazandırdıklarıyla yıllardır ağır bir ihmalin unutturmaya çalıştığı Basmane gündemdeki yerini mutlaka alacaktır.

Konak Belediye Başkanı ve sevgili kardeşim Hakan Tartan’ın gerekli ilgiyi göstermesiyle bir anda ivme kazanan Altınpark kazıları, Akın Ersoy hocanın özenli çalışması ile İzmir tarihinde çok önemli bir sayfa açacaktır. Tıpkı uzun yıllar mezarlık olarak bildiğimiz alanda dünyanın en büyük Agora’sının ortaya çıkarılması gibi yine bir rastlantı sonucu kazılmaya başlanan bu alan için Konak Belediyesi’nin başarılı Arge Müdürü sevgili Mihriban Yanık çok estetik ve işlevli bir çevre düzeni planı yaptı. Kazıların büyük bölümü tamamlanır tamamlanmaz da mobil çatı örtüsü ve platformu, yürüme yolları ve amfisiyle bu planın gerçeğe döneceğini ümit ediyorum.

Bu etkinliğin ardındaki kişilerden de söz etmek isterim. Her şeyden önce bu işin mimarları, dergimizden Kent Gözlemcileri olarak iyi tanıdığınız Orhan Beşikçi, Kemal Ustaoğlu ve Reha Tuksavul dostlarımdır. Onların, neyi yapmak istediklerini bilme noktasındaki kararlı duruşları hem Başkan Tartan ve Başkan Yardımcısı Serpil Güngör’ü heyecanlandırdı hem de başta yine iyi dostlarım Saadet ve Hüseyin Erciyas, her ayrıntıyı haber yapmaktan kaçınmayan Mustafa Oğuz kardeşim ve de çok yeni tanıdığım halde birlikte çalışmaktan mutlu olduğumuz, çok iyi bir sivil toplumcu Şengül Baysak’ı sevgiyle bu işin içine çekti. Burada adını sayamadığım birçok kişi de kendi alanlarındaki çalışmalarla bu etkinliğe destek veriyorlar. Bendeniz de olabildiğimce bazı işlerin ucundan tutmaya çalıştım. Bu arada “Adım Adım Basmane ve Çevresi” adlı gezi rehberi de bu etkinlik içinde şehrimizin turizm yaşamına kazandırılmış olacak.

Birçok yerde yinelediğim gibi yıllardır kendisine yapılan hiçbir ricayı kırmadan Basmane ve çevresini sayısız grup ve kişilere gönüllü gezdiren Orhan Beşikçi’nin bu emeğine karşılık aynı kişi ve kurumlar şimdi bu etkinliğin yanında olmalıdırlar. Paneller, söyleşiler, sergiler, satış alanları, geziler, yarışmalar ve dinletilerle yoğun “Basmane Günleri”ni izleyin ve çevrenize de bu bilgiyi aktarın. Basmane semti ve çevresi hemen hepimizin “Ne kadar çok sevdiğimizi” söylediğimiz İzmir’in asla vaz geçilemeyecek önemde bir parçasıdır.

***

Bu arada yeri gelmişken yazmak istedim. Bundan üç – dört yıl önce İstanbullu yatırımcılar Basmane’de yoğun biçimde emlak alımına başlamışlar ve hatta ne düşündülerse “Basmane Kültürel Mirası Koruma Derneği” adında bir de dernek kurduklarını açıklamışlardı. Aldığımız duyumlar içinde “İstanbul’daki Cezayir ya da Fransız sokağı benzeri bir oluşumu Basmane’de de gerçekleştirmeyi düşündükleri” bilgisi de vardı. Aralarında İzmir’den de bazı mimarların bulunduğu bu hareket EXPO’nun kaybedilmesiyle bir anda hız yitirdiyse de son dönemlerde benzer bir çalışmanın yeniden başlatıldığını duyuyoruz. Hatta yine bazı mimar dostlar katıldıkları resmi toplantılarda yaptıkları sunumlarda “İstanbulluların da çevrede yapı satın almalarının adeta iyi bir şey olduğu” düşüncesini vurgular tarzındaki söylemlerin de hafif bir tedirginlik yarattığını itiraf edebilirim. Bu eşsiz yöredeki güzelim konaklar, tarihi konutlar İstanbulluların sermayeleri ile amacından uzak Fransız sokaklarına mı dönüşecek?

Sahi, sözünü ettiğim o dernek ne oldu? Hiçbir çalışması yok mu? Genel kurul bile mi yapmıyorlar? Yoksa sözde de kaldı da hiç mi kurulmadı?

Öte yandan birçok “işbilir” kişi uzun zamandır yörede “Eski el sanatlarımızın ustalarının yönetimindeki atölyeler yaratılmasını” savunuyorlar. Bu kesinlikle uzak durulması gereken bir uygulamadır. O yapılar zaten sahiplerinin sorumsuzca terk edişleri sonucu imalathane/atölye bozması ucubelere dönmüş ve adeta yaşam solukları sönmüştü.

Rumların sevdiğim bir deyişleri vardır, “Bir evi içindeki soluk yaşatır” diye. O yapıların da yeniden “Yaşanır” hale getirilmesi ve bunun planlamasının yapılması tek doğru amaç olmalıdır.

“Basmane Günleri”ne emek veren herkesi bir kez daha selamlıyor ve başarılar diliyorum.
107 kez okundu.

Bir cevap yazın