Eşitsizler arasındaki eşitlik dengesi

Hayatımızda hep bir denge kurmaya çalışırız. Terazinin kolları oynamaya başladı mı, mutsuzluklarımız da beraberinde gelir.

İlköğretim okulu öğrencilerinin zamanında OKS, şimdilerde SBS diye adlandırılan, yıllarca dershanelere, özel öğretmenlere bel bağlanan “başarı kriteri” sınavlarında bu yıl yeni bir uygulama var. Gazetelerde bir şekilde yer aldı ama bu dertten muzdarip olmayan ailelerin çok anladığını sanmıyorum.

Disleksisi yani Özgül Öğrenme Bozukluğu olan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği gereğince, bazı haklar tanımaktadır. Özgül Öğrenme Bozukluğu olan çocuklardan, bazıları yıllarca konuşamıyorlar, bazıları okuma yazmayı yıllarca öğrenemiyor, bazıları matematik işlemlerini yapabilmek için yıllarını harcamak zorunda kalıyor. Yönetmelik, çocukların durumuna göre, sınavlarda onlara daha fazla süre verilmesini sağlıyor.

Geçen yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı, OKS sınavlarında raporu olan Özgül Öğrenme Bozukluğu yaşayan çocuklara, yarım saat daha fazla sınav süresi tanıyordu. Yani eşitsizler arasında eşitlik dengesi kuruluyordu. Ancak bu yıl tanınan hakları geri alındı. Diğer çocuklar gibi aynı sürede sınavlarını teslim etmek zorundalar.

Ya bu yıl ne değişti?
Özgül Öğrenme Bozukluğu olan çocuklar birden iyileştiler mi?

Tabii ki, hayır! Bakanlığın gerekçesi; ailelerin bu durumu fark edip, sahte raporlar çıkarmaları ve çocuklarına yarım saat avantaj kazandırmaya çalışmaları. Bu cin fikirli aileler gerçekten var iseler, onları da ayrıca tebrik ediyorum. Nasıl bir zihniyetle bu işi yapıyorlar? Peki, arada bazı çürükler çıkıyor diye, diğer çocuklardan oldukça yavaş okuyabilen çocuklar, sadece beyin yapıları böyle diye, nasıl diğerleri ile bir terazide tartılıyorlar? Şimdi eşitlik mi, oldu bunun adı!

Bu çocukların pek çoğu üstün zekâlı, aslında parlak gelecekleri onları bekliyor. Şu anda tek ihtiyaçları, zorlu eğitim sisteminde onlara göre düzenlemelerin uygulanması. Benim biricik kızım da Özgül Öğrenme Bozukluğu girdabında. Boğulmaması için özel eğitim almasını sağlıyoruz. Öğretmenlerini ve okul idaresini bilgilendiriyoruz. Yasal haklarını kullanabilmesi için sonuna kadar savaşıyoruz. Aslında yasal düzenlemeler yıllar önce yapılmış ama bunlardan ya kimsenin haberi yok ya da uygulama yürekliliğini kimse gösteremiyor.

İngiltere’nin şu anda görevde olan Başbakanının da Özgül Öğrenme Bozukluğu olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Albert Einstein’ın aynı girdapta dönüp durduğunu? Biz ise, ülkemizde içimizdeki dehaları, destekleyip, kabuklarını kırmalarını sağlayacağımıza, terazinin dengesi ile oynamayı tercih ediyoruz.

Biraz sağduyu, biraz denge, biraz adalet istiyorum.
Ya siz?
113 kez okundu.

Bir cevap yazın