Zamane ödevleri

Son zamanlarda yakın çevremin ve mesai arkadaşlarımın benden en çok duydukları söz şu:
“Ben kızımın ki gibi ödevleri yapsaydım şimdi profesör olmuştum!”

Gerçekten de bizim dönemimizle şimdiki ödev anlayışı, araştırması, yapılışı ne kadar da farklı.

Sayın Eşim “Komik Adam”, ödevlerin konusunu duydukça ve bizi gördükçe sinirlenmesi dışında çok fazla müdahalede ya da yorumda bulunmuyor. Sadece “Komik Adam”, Müzik Performans Ödevi’nde – artık bizim zamanımızda ifade edildiği gibi dönem ödevi denmiyor – kızımın çizimlerini yaptığı davulların birleştirilmesi görevini üstlendi.

Çocukluğumuzda eğitime büyük önem veren anne ve babam, Meydan Larousse Ansiklopedisi’ni salonumuzun baş köşesine yerleştirerek, bizim, komşularımızın ve bütün akraba çocuklarının kaynak sorununu çözmüşlerdi. Şimdi, öyle mi?

Anket soruları mı, hazırlamıyorlar, internet mucizesinden mi, yararlanmıyorlar ya da röportaj mı yapmıyorlar? Gerçekten yapmadıkları, denemedikleri bir tür kalmadı. Kızım kaçıncı sınıfta mı? Sadece ilkokul 3. sınıfa gidiyor.

Kızımın Hayat Bilgisi Performans Ödevi’nde excell programında hiç kullanmadığım özellikleri öğrendim, power – point programındaki bilgilerimi geliştirdim. Sonra bunları kızıma öğrettim. Anket hazırlama ve değerlendirme tekniklerini öğrettim. Ayrıca sunum dosyasının hazırlanmasında; İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ndeki öğrencilerimizin jüri sunumlarına haber yapmak üzere girdiğim günlerde öğrendiklerimi hatırlayarak yardımcı oldum.

Aslında bu ödevleri yaparken sadece kızımın ufku, hayal gücü, kendine güveni gelişmiyor, bende de bilgi birikimi olarak artı değerler kazanıyorum. Yine de bazen isyan ediyorum, ödev kağıdı elime geçince. Önce kendimi çaresiz hissediyorum ve ne yapacağımı bilemiyorum. Sonra kızımın projeleri, yenilikçi, sınırsız fikirleri bana cesaret veriyor.

Geçen hafta kızım, kendine ait bir web sayfası hazırlamak istediğini söyleyerek benden yardım istedi ama gerçekten bu konuda herhangi bir bilgim yok. Bunu söylediğimde bana çok sinirlendi. Kendimi çok cahil hissettim.

Zamane ödevleri ve zamane çocukları…
Ah, ah…

Ödevleri incelemek isteyenler; ekte şimdiki deyimle “Performans Ödevleri”ni görebilirler…

Performans Ödevleri [PowerPoint]
Performans Ödevleri [Excel]

Umarım İzmir Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu öğretmenleri, zamane ödevleriyle ilgili karmaşık duygularımı anlayışla karşılarlar.
109 kez okundu.

Bir cevap yazın