Sigarayla savaşa “evet”

Şehirlerarası otobüslerde sigara yasaklandığında ne kadar çok sevinmiştim. İçmediğim halde önde oturan yolcuların biri bitmeden diğerini yakıp fosur fosur dumanını savurduğu sigaralardan ne kadar çok rahatsız oluyordum! Fakat o zamanlar yasak olmadığı için otobüsteki 40 kişiden 5’i bile içse hiç kimse ses çıkaramıyordu.

Bu durum tamamen insanın bilinçlenmesiyle ilgili aslında. Tamam, açık havada istediğin kadar kendini zehirleyebilirsin, bu sonuçta senin kişisel tercihin, ama iş kapalı ortamda başkalarına da zarar verecek boyuta gelince, orada durmak gerek. Nitekim kapalı ortamlarda sigara içilmesiyle ilgili yasa uygulamaya konunca, hiç olmazsa otobüslerde, içmeyenler lehine bir gelişme sağlanmış oldu.

Zamanla bu bilinç restoranlarda da düzenlemelere gidilmesine yol açtı. Artık büyük bir restorana gittiğinizde sigara içmiyorsanız, özel olarak ayrılmış bölüme oturup, içinize sine sine yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Şimdilik bu sadece büyük yerler için geçerli olsa da, bütün lokantalar ve restoranlar konusunda yine de umuda kapılmamıza yeterli olabiliyor.

Bakın Avrupa Birliği (AB) bu konuda ne güzel önlemler alıyor. Sigara tüketiminin azaltılması konusunda çeşitli politikalar yürüten AB, kamuya açık restoran ve bar gibi kapalı mekanlarda ?toptan yasaklama’ya yönelik adımları teşvik ediyor. İrlanda, İtalya ve Malta’da restoran ve barlarda kesinlikle sigara içilmediği yönündeki haberi okuyunca, “Bu uygulama tez zamanda ülkemizde de benimsenir inşallah” temennisi dudaklarımdan dökülüveriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koymak için hazırlık yaptığı “Kapalı bir mekanda sigara içilen ve içilmeyen bölümlerin ayrılması” uygulaması umarım kısa zamanda İzmir’de de benimsenir. Çünkü içen, içmeyenin halinden anlamaz. İçmeyenler için sigara dumanının ne kadar rahatsız edici olduğunu, bu kokunun elbiselere sinerek eve dahi ulaştığını ve rahatsızlığın burada da devam ettiğini söylesem, bilmem kaç kişi bana katılır.

Sigaradan en çok rahatsızlık duyduğum mekanlardan biri de kuaför salonları. Bayanların kuaför salonuna gelir gelmez ilk işinin çantasından sigarasını çıkarıp çok rahat bir şekilde tüttürmesi karşısında kızgınlığımı ifade edecek kelimeler bulamıyorum. Saçını yıkatıp kestirmek üzere gittiğin kuaförden sigara kokmuş bir halde ayrılmak hiç de hoş olmuyor doğrusu.

Sigara yasağının bir an önce berber ve kuaför salonlarında da uygulanabilir bir hale getirilmesi temennisiyle herkese sigarasız ve sağlıklı günler dilerim.
22 kez okundu.

Bir cevap yazın