Yazdır Arkadaşına gönder
Vural Sineması perdelerini açıyor
Işık Teoman
Işık TeomanBalıkesir'in dünyaca ünlü turistik ilçesi Ayvalık'ta 1978 yılında açılan, film gösterimleriyle sinemaseverlerin o yıllardaki tek eğlence kaynağı olan Vural Sineması, ekonomik nedenlerle geçtiğimiz sene kapısına kilit vurmuştu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'in girişimleri sonucu sinema tekrar perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Televizyonların siyahlı beyazlı izlendiği, çat kapı komşulukların normal karşılandığı, "Kökler", "Dallas" gibi dizilerin soluksuz izlendiği dönemlerde sinemalar halkın en büyük eğlencesiydi. Televizyonların renklenmesi ve sinema filmleri oynatmaya başlamasıyla birlikte önce açıkhava sinemaları kapandı, ardından kapalı sinemalar birer birer kapılarına kilit vurmaya başladı. Bundan tam kırk iki yıl önce önce Ayvalık'ta Vural Pasajı'nda dillerden düşmeyen ve hafızalara kazınan filmleri getirerek bir döneme damgasını vuran Vural Sineması, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'in girişimleriyle tekrar perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Ayçiçeği çekirdeklerini keyifle çitletirlerdi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, otuz yaş ve üzeri vatandaşların hatıralarını barındıran Vural Sineması'nın ekonomik nedenlerle kapatılması, ilçede sinemaseverler tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştı. Sinemanın kapanmasıyla birlikte anılar da geçmişin karanlığında yok olup gitmişti. O yıllarda evlerinde televizyon bulunmayan Ayvalıklılar'ın tek eğlence kaynağı Vural Sineması'ydı. Akşam saatini iple çeken sinemaseverler, giriş kapısında gazete kağıdından yapılmış külahlarda sunulan ayçiçeği çekirdeklerini satın alır, film eşliğinde keyifle çıtlatırlardı.

Morarmış eller, yanmış dudaklar

O yıllarda yoğun izleyici trafiği nedeniyle ezilip harap olmuş süngerlere sahip koltuklara oturan vatandaşlar filmleri çökerek izlerlerdi. Çökerlerdi, çünkü arka koltuklarda oturanların attığı çekirdek kabuklarından ancak bu şekilde korunurlardı. Sinemada tek salon bulunduğu için getirilen film bir hafta boyunca gösterimde kalırdı. Film sonunda sinemaseverler çitlettikleri ayçiçeği çekirdeklerinden morarmış elleriyle, tuzdan yanmış dudaklarıyla sinemadan çıkarlardı.

Yirmi sekiz film Ayvalık ve çevresinde çekilmiş

Vural Sineması o yıllarda özellikle Ayvalık, Altınova, Cunda ve Sarımsaklı'da çekilmiş Türk filmlerini gösterime sokardı. Ayvalık ve çevresinde çekilen filmler sinemaseverlerin ilgisini daha çok çekmekteydi. Öyle ki, salonda yer bulmak mümkün olmazdı. Film ve sinema üzerine yazılarıyla tanınan blog yazarı Kaan Köksal'ın yaptığı araştırmaya göre Ayvalık'ta çekimi yapılan filmlerin tümü Türk sinema yönetmenlerince çekilmişti, yapımcıları da Türk'tü. Filmlerden sekizi romantik-dram, dördü politik-dram, üçü komedi, üçü dram, biri dram-gerilim, biri dram-komedi-müzikal, biri polisiye, biri dram-politik biyografi, biri dram-romantik-politik-çevre, biri dram-romantik-komedi, biri fantastik, biri romantik, biri romantik-komedi ve biri de romantik-macera türlerinde olmak üzere yirmi sekiz film çekilmişti.

Bildik mekanlarda çekilen filmler ilgi odağıydı

On dört filmde Ayvalık, on filmde Cunda Adası, üç filmde Altınova, iki filmde Küçükköy ve bir filmde ise Hakkı Bey Yarımadası mekanları izleyiciye sunulmuştu. Ayvalık'taki çekimlerde; Cumhuriyet Meydanı, Taxiarchis Kilisesi ve çevresi, eski ve yeni otogar, İsmet Paşa Mahallesi'ndeki fabrikalar ile Avcılar Kulübü lokali, 13 Nisan Caddesi ve Şeytanın Kahvesi, Saatli ve Çınarlı camiler, Uzun Sokak, Halaların Bahçesi ve Çamlık ile Belediye Parkı mekan olarak kullanılmıştı. Cunda Adası çekimlerinde ise Taxiarchis Kilisesi, Agios Triada Kilisesi, Agios Yannis Kilisesi, Su Ürünleri Kooperatifi, Taş Kahve, motor iskelesi ile çevresi kullanılmıştı. Doğal olarak Ayvalıklı sinemaseverler günlük yaşamlarını geçirdikleri mekanlarda çekilen filmleri izlemek için Vural Sineması önünde uzun kuyruklar oluşturuyorlardı.

Müjde Başkan Ergin'den geldi

Vural Sineması'nın kapısına kilit vurmasıyla birlikte, ilçede film izlenecek başka da mekan kalmamıştı. Sinemaseverlerin yoğun ilgisine karşı duyarlı davranan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye meclisi üyeleriyle birlikte önemli bir adım atarak sinemanın tekrar vatandaşların hizmetine açılacağını duyurdu.

Ayvalık Belediyesi'nin yeni yılın ilk meclis toplantısında konuyu gündeme getiren Başkan Ergin, işletmecileri tarafından ekonomik olumsuzluklar nedeniyle faaliyetine son veren Vural Sineması'nın kapatılmasının vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılandığını söyledi. Mesut Ergin, belediye bünyesindeki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde akustik sorunlar yaşandığını ve alternatif arayışlar içinde olduklarını belirterek, "Vural Sineması'nın işletmecileri tarafından faaliyetine son verilmesinin ardından hemen harekete geçerek sinemanın bulunduğu salonu Ayvalık Belediyesi olarak kiraladık" diyerek sinemaseverlere müjdeyi verdi.

Vural Sineması yeniden hayat bulacak

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Vural Pasajı içerisindeki sinema salonunu tiyatro ve görsel sanatlar salonu haline getireceklerini, bunun yanı sıra haftada iki gün festival filmleri gösterimleri, çocuk oyunları, edebiyat günleri, konferans gibi etkinlikler için kullanacaklarını vurgulayan Başkan Ergin, "Ayrıca sinemanın yanındaki otuz kişilik salonu da genişleterek nikâh salonu haline getireceğiz. Belediyemiz bünyesinde çok amaçlı bir butik salonu ilçemize kazandırmış olacağız. Böylelikle yaz aylarında olduğu gibi, kışın da birbirinden keyifli kültür sanat etkinlikleriyle buluşturacağız" dedi.

Film adı Yılı Yönetmen Senarist
Yak Bir Sigara 1960 Agah Hün Agah Hün
Üç Çapkın Gelin 1963 Süha Doğan Sadık şendil
Duvarların Ötesi 1964 Orhan Elmas Turgut Özakman
Hayat Sevince Güzel 1971 Temel Gürsu Hamdi Değirmencioğlu
Hayat Bayram Olsa 1973 Orhan Aksoy Ahmet Üstel, Bülent Oran
Kambur 1973 Atıf Yılmaz Ayşe Şasa
Özleyiş 1973 Aram Gülyüz Hamdi Değirmencioğlu
Alev 1976 Nejat Saydam Nejat Saydam
Bıktım Hergün Ölmekten 1976 Osman F. Seden Erdoğan Tünaş
Tuzak 1976 Atıf Yılmaz Umur Bugay
Ah Dede Vah Dede 1976 Nuri Akıncı Recep Filiz
Kırık Bir Aşk Hikayesi 1981 Ömer Kavur Selim İleri
Kısrak 1986 Ülkü Erakalın Ülkü Erakalın
Av Zamanı 1988 Erden Kıral Ferit Edgü
Suyun Öte Yanı 1991 Tomris Giritlioğlu Feride Çiçekoğlu
Babam ve Oğlum 2005 Çağan Irmak Çağan Irmak
Ulak 2008 Çağan Irmak Çağan Irmak
İki Çizgi 2008 Selim Evci Selim Evci
Veda 2010 Zülfü Livaneli Zülfü Livaneli
Ay Büyürken Uyuyamam 2011 Şerif Gören Necati Cumalı
Uzun Hikaye 2012 Osman Sınav Yiğit Güralp
Arkadaşlar Arasında 2013 Gökhan Horzum Gökhan Horzum
Meddah 2014 Batur Emin Akyel Batur Emin Akyel
Deniz Seviyesi 2014 Nisan Dağ, Esra Saydam Nisan Dağ, Esra Saydam
Senden Bana Kalan 2015 Abdullah Oğuz Levent Kazak
Geniş Aile Yapıştır 2015 Ömer Uğur Cüneyt İnay
Ali Kundilli 2 2016 Faruk Aksoy Cem Gelinoğlu
İkinci şans 2016 Özcan Deniz Özcan Deniz


Tarih: 25/1/2020
575 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.