Yazdır Arkadaşına gönder
Vizyonu, misyonu ve projeleri olan İzmir
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiSayın Kocaoğlu... Bu söyleşiyi kentlinin 1 milyondan fazla kez ziyaret ettiği "Kent Yaşam" haber - bilgi sitesi için yapıyorum. Beni kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Orhan Beşikçi - İzmir zamanında iyi planlanmış olsaydı günümüzdeki otopark sorununu yaşamaz, Dünyanın en büyük agorasının önüne katlı otopark inşa etmezdik.

Aziz Kocaoğlu - Dünya toplu ulaşım problemlerini yıllar önce çözümlemiş. Biz plansızlık yüzünden elimizde bulunan kıymetli tarım arazilerini kıymetli ovalarımızı çarpık yapılaşmalarla tahrip ettik. Kentin nazım imar ve ulaşım planlarını yaptık, su kaynaklarımızı, arazilerimizi, Gediz ve Küçük Menderes ovalarımızı kirlilikten kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 2 milyon 85 bin metrekare yeşil alan kazandırdığımız İzmir'i 100 kilometre metro ağıyla örüyoruz. Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi kısa bir süre sonra devreye girecek. Varlarımızın ve yoklarımızın hesabını yapıp her şeyi yazılı belge haline getiriyoruz. Bundan sonra vizyonu, misyonu ve projeleri olan, nereye gideceği belli olan İzmir hedefliyoruz.

Orhan Beşikçi - Yaptığınız hizmetleri üç başlık altında topluyorsunuz: "Hukukun üstünlüğü ilkesi", "Kamu yararının gözetilmesi", "Kaynakların adil dağıtılması"... Hemşerileriniz yerel yöneticilerini kendilerine çok yakın görüp merkezi hükümetlerden isteyeceklerini sizden talep ediyorlar. Galiba bunların başında daha çok iş istekleri geliyor.

Aziz Kocaoğlu - Göçlerle İzmir'e gelen yurttaşlarımızın çoğu içlerine kapalı olarak yaşıyorlar. Onları kentli ve İzmirli yapmak için bir dizi projeyi hayata geçirdik. "Eğitim, Sağlık ve Sosyal"destek için projeler hazırladık. Abla, Ağabey, Kardeş Projesi kapsamında dar gelirli ailelerin çocuklarına üniversiteli gençler aracılığıyla eğitim desteği sağlayacağız. Üniversiteli öğrencilere yönelik burslarımız çoğalarak devam edecek. 2006 yılında ilköğretim okullarına 2.5 milyon litre süt dağıttık. Milli Eğitim'e bağlı yüzlerce okulumuzun fiziki durumlarını düzeltmek için çok ciddi yatırımlar yapıyoruz.


Orhan Beşikçi - Başkanlığınızın ilk yıllarında tarihi İzmir sokaklarında bulunan kültür varlıklarımızın fiziki durumunu düzenlediğimiz bir geziyle birlikte saptamıştık. Sözünüzde durup mülkiyeti başka kurumlara ait kültür varlıklarına sahip çıktınız. Emir Sultan Haziresi'ni iyileştirme çalışmalarını başlatmanız, Dönertaş Sebili ve diğer sebillerin onarılması sevindirici bir gelişme. Başka neler yapacaksınız?

Aziz Kocaoğlu - Agora'daki çalışmalarımız devam ediyor, çevresindeki alanlarda istimlâkler yaptık. Kadifekale'nin onarımıyla birlikte aynı bölgede bulunan Batı Anadolu'nun en büyük tiyatrosunu gün ışığına çıkaracağız. Ayrıca, 1924 yılında kurulan ilk İzmir müzesi olan Ayavukla Kilisesi, Kumrulu Mescit gibi 45 önemli yapıyı onarıp işlevsel hale getireceğiz.
İzmir tarihine yakışır bir kent müzesini kuracağız. Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi de 2008 yılında tamamlanmış olacak.

Orhan Beşikçi - İzmir'in Turizm potansiyelini nasıl görüyorsunuz? EXPO'yu İzmir'e kazandırmak için yoğun bir mücadele içersinde olduğunuzu biliyorum. Tayland'a götürdüğünüz akademisyenlerden hiç ses çıkmıyor, orada gördüklerini İzmirlilere anlatmaları gerekmez miydi?

Aziz Kocaoğlu - İzmir turizm potansiyelinin ancak yüzde 3'ünü kullanabiliyor. Elimizde bulunan değerleri bilmek, İzmir'in Turizm potansiyelini Dünyaya tanıtmak zorundayız. EXPOrhan Beşikçiunun için bulunmaz bir fırsat. Açılan Mermer fuarıyla birlikte aynı gün İzmir'de 4 otel daha hizmete girdi. EXPO 2015 hedefine planlı bir şekilde ilerleyip önemli yatırımlar yapacağız. Kentin her yerine EXPO tanıtıcı afişleri asıp, konferanslarla halkımızı bilgilendireceğiz.

Orhan Beşikçi - Yeni yasaya göre belediyenizin sınırları genişledi. Bir çok ilçe ve belde ve köyler de hizmetinizden yararlanacak. Bütün yatırımlarınızı öz kaynaklarınızla gerçekleştirdiğinizi her İzmirli gibi ben de biliyor ve önemsiyorum.

Aziz Kocaoğlu - 48 belde,164 orman köyünün evsel atıklarını topluyoruz. Bir çok ilçeye otobüs seferleri koyduk, bu bölgelerin standardını artırmak için yollar ve arıtma tesisleri yapıyoruz.

Orhan Beşikçi - Söyleşi için size teşekkür ediyorum.

Tarih: 5/4/2007
15328 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER KENT SÖYLEŞİLERİ
YAZARIN YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.