Yazdır Arkadaşına gönder
Varşova’da başıma gelenler. . .
Konuk Yazar
Konuk YazarAhmet GÜREL

27 Haziranda Münih’te başlayıp, 14 Temmuzda yine Münih’te sona eren İskandinavya gezimde çok güzel anılar yanında çok sıkıntılı anlar da yaşadım. 45 yolcu ile başlayan seyahatte 16 günde 8000 kilometre yol aldık. Bu süreçte 2500 fotoğraf ile 10 saatlik belgesel çektim. Fotoğraflama amacım, gezdiğim 12 ülkede tarihi dokunun nasıl korunduğunu tespit etmek ve sergilemekti.
8 Temmuz gecesi Polonya’nın Başşehri Varşova’daki Novotel Accor’da kaldık. 9 Haziran günü otelimizin karşısında bulunan “Kültür Merkezi”ni fotoğraflamak istedim. Saat 8. 00 sırası başladığım gezide yanımda Manisa’dan bir büyüğümde vardı. Stalin’in 1952 yılında yaptığı dünyanın en yüksek saat kulesi ve kompleksini fotoğraflamaya ve kameraya kaydetmeye başladım. Yanıma yaklaşan 3 Polonyalı polis ; “Fotoğraf çekmenin yasak olduğunu” belirterek, pasaportlarımıza el koydular. Pasaportumuzu T. C. yazısını gördükten sonra “ önce fotoğraf çeker sonra da bomba atarsınız” demişlerdir. Kendimi mühendis, İzmir Uşakizade Latife Hanım Köşkü Müdürü ve Fotoğraf Sanatçısı olarak tanıtmaya çalıştım. Daha sonra gelen diğer 3 polis tarafından da telefonla elçiliğe ulaşmam da engellendi.
Toplam 45 dakika “Kültür Merkezi”nin önünde seyahat ve haberleşme özgürlüğüme engel konulduktan sonra, pasaportumdaki Polonya’ya giriş kaşesini merkezleriyle telefonla kontrol ettiler ve “anarşist” olmadığımız kanısına vardılar ve serbest bıraktılar. Sonradan yaptığım tespitte; polislerin Stalin’in yaptığı “Kültür Merkezi”ni sevmedikleri ve eski rejimlerini anımsattığı için, benim yaptığım övgüye de kızmışlardı. “UNESCO’nun son 25 yılın Kent Ödülü”nü almış olan Varşova‘daki “Kültür Merkezi”nin önüne kalıcı yapılar, arkasına ise yeni gökdelenler yaparak bir dönemin kültür varlığını yok etmeye çalışmaktadırlar. Bunu ekli fotoğrafla da tespit ettim.
Olay, Pazar günü gerçekleşmesine karşın Varşova Büyükelçiliğimiz görevlileri benimle çok ilgilendiler. Konuyla ilgili şikayet dilekçemi yazdım ve yarım günümü kaybederek Polonya’dan ayrıldım.
25 Temmuz günü ise Varşova Büyükelçimiz Sayın Ecvet Tezcan’ın arayarak ; “Dilekçenizi Dışişlerine göndereceğim, Polonya Hükümeti sizden özür dileyecek” dedi. Büyükelçi ; “Çektiğiniz fotoğraflarla elçiliğimizde sergi açacaksınız ve dilekçenizi de üzerine koyacağım” diye ilave etti. Ertesi günü Varşova Büyükelçiliğimizin müsteşarı iki kez aradı ve benden olay ile ilgili bilgi aldı.
Dışişleri Bakanlığımız ve Diplomatlarımızın geleneksel “Devlet anlayışını” ve duyarlılığını biliyordum. Varşova Büyükelçimiz Sayın Ecvet Tezcan’ın araması beni çok mutlu etti. Varşova’da yaşadıklarımı biraz da olsa hafifletti.

Tarih: 28/7/2006
13446 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.