Yazdır Arkadaşına gönder
Utanıyorum...
Ayşe Başak Kaban
Ayşe Başak KabanKars'ı bilir misiniz? Ben bilmem. Ama Kars'ın Akyaka ilçesinden bir küçük posta geldi geçenlerde. Kars Akyaka Lisesi Müdürü Atalay Koçak (*), okulunda okuyan öğrencileri için kışlık giyecek ve kitap için yardımcı olmamı istedi. Ayrıca çok sıkılarak okulun kalorifer tesisatının onarılması için gerekli olan yaklaşık 2 bin liradan bahsetti.
 
Kars Akyaka Ermenistan sınırına yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta. Zemheri bir soğuk sabah akşam. Çocukların üstünde onları sıcak tutacak ne bir palto var ne de ayaklarını koruyacak sağlam botlar... Üstelik sınıflar da sıcak değil. Ama okumak istiyorlar. Okuma istekleri inat hikayelerine dönecek olsa bile öğretmen, doktor , avukat , veteriner olmak istiyorlar. Kitap istiyorlar kitap... Onları ışığa kavuşturacak kitapları olsun istiyorlar.
 
Oysa AKP Hükümeti kitap yardımı yapıyor okullara. Kaç yıldır bedava ders kitabı dağıtılıyor bu ülkede? Dört - beş? Peki biliyor musunuz bir yıllık bedava ders kitabı maliyetinin ne kadar olduğunu; yaklaşık 700 milyon lira... 700 milyon lira! Kars Akyaka Lisesi'nin öğrencilerinin üşümemesi için kalorifer tesisatının onarılması için gereken para ne kadar? Yaklaşık 2 bin lira... Milli Eğitim Bakanlığı ödemiyor bu parayı. Çocuklar üşüyor. Üşüyen çocuklar hasta oluyor. Okulu bırakıyor çocuklar inat hikayelerinin kaybedeni oluyor.
 
AKP Hükümetinin dağıttığı ders kitaplarını kaç okulda kaç öğretmen temek kitap olarak okutuyor? Mesela Karşıyaka Atakent'te, Mavişehir'de ki ilköğretim okullarında okutuluyor mu bu kitaplar. Hayır. Ne okutuluyor peki? Yardımcı ders kitapları... Neden???
 
AKP Hükümeti'nin göz boyayan uygulamalarından biridir bedava ders kitabı dağıtımı. Ders kitapları zannedildiği gibi aile bütçesini zorlayan bir harcama da değildi. Dokuz aylık öğretim dönemi için orta gelirli bir aile yaklaşık 20 ile 40 lira arasında bir harcama yapıyordu. Bugün yardımcı ders kitabının en vasatı 10 liradan başlıyor. Hesabın gerisini siz yapın. Hükümet 700 milyon liralık bir serveti  sözde aile bütçesine destek olsun diye harcıyor ama Doğu'daki küçükler üşümesin diye 2 bin liralık onarım parasını vermiyor.
 
A Milli Futbol  Takımı,  en kolay gruptan en zor çıkan takım olarak kişi başı 800 bin liralık teşvikle ödüllendiriliyor ama diğer millilere kimse dönüp bakmıyor. Mesela Nevin Yanıt , 100 metre engelli koşuda Avrupa şampiyonu oldu. Kübra Öztürk satrançta Avrupa şampiyonu. Karate Milli Takımı kumite dalında altın madalya aldı. Engelliler masa tenisinde Neslihan Kavas 1 altın ve 1 gümüş... En büyüğü en sona Durducan Nevruz 100 metre sırtüstünde olimpiyat şampiyonu... Ne kadar teşvik aldı bu çocuklar? Bir büyük altın, yarım, üç çeyrek?
 
Tevhide Küçük... İmam Hatip Lisesi öğrencisi. Şiir yarışmasının birincisi. Ödül alıp,yazdığı şiiri okumak için kürsüye davet edilip, gözyaşları ile yeniden indiriliyor. Nedeni türbanı. Gazetelerde sekiz sütuna manşet. "Neden indirildi?" diye soruyorlar. Bu ülkede resmi ilköğretim ve liselerde türban takmak yasal mı ki bu soruyu soruyorlar? Küçük Tevhide'nin kırılan kalbini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi tamir etmeye çalışıyor, telefonla arayarak. Telefonları açanlar sormuyorlar ama başbakanlarına,  iki yıldır iktidardasın neden çözüm bulamadın diye?
 
Ama aynı başbakan ve eşi Amasya'da ki dört kız çocuğunu görmezden geliyor. Onların durumu farklı. Onlar hem ağlıyor hem okul değiştiriyor. Nedeni Alevi olmaları. Nedeni birilerinin Onlara namaz kıl, oruç tut, türban tak diye baskı yapmaları...
 
Bu ülkede çocuklar çöp bidonlarından yiyecek topluyor. Çok değil geçen yıl marul kemiren çocukların trajedisine tanık olduk hep beraber. Maliye Bakanı'nın çocukları zenginliklerine zenginlik katıyor. Ne de olsa onlar ihale kemiriyor.
 
Ben utanıyorum. Sadece utanıyorum. Böylesine hızla yok oluşumuzu , sessiz bir yığına dönüşümüzü, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın anlayışımızı gördükçe sadece utanıyorum.
 
* Kars Akyaka Lisesi öğrencilerine yardım için küçük bir çalışma yapacağız elimizden geldiğince yardımcı olmak isteyenler benimle iletişime geçebilir. Yeni yıl geliyor. Bu yıl kendiniz için küçük bir iyilik yapın, tanımadığınız bir çocuğun kalbine dokunun.

Tarih: 1/12/2007
11971 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.