Yazdır Arkadaşına gönder
“Umutsuz hekimler” değer bulmak istiyor
İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, 2011 yılında hekimlik mesleğinin değersizleştirilmeye çalışıldığını, buna bizzat Sağlık Bakanı’nın demeçlerinin de destek verdiğini belirterek “Hekimler mutsuz, umutsuz ve tükenmiş durumda” dedi. Prof. Dr. Özer, 2011 yılında Türkiye’de sağlık sisteminde yıkım etkisi yaratacak politikaların hayata geçirildiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılda “hastalar ve hastalıklar üzerinden para kazanmanın tüm olanaklarının sağlandığını” vurgulayan Prof. Dr. Erdener Özer, hastaların açıkça müşteri haline getirildiğini, tıp alanındaki başarının sağlık hizmetinin ne kadar fazla kullanıldığı üzerinden ölçüldüğünü kaydetti. Prof. Dr. Özer, “Vatandaşları hastalıktan korumak yerine, hasta olduklarına inandırmak, hastalıkları kışkırtmak, hastayı ilaca ve tetkike kolay ve hızlı ulaştırmak temel hedef olmuştur” dedi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, hekimlik mesleğinin bilinçli ve sistemli bir şekilde ucuzlaştırılmaya ve değersizleştirilmeye çalışıldığını da vurguladı. Prof. Dr. Özer, özellikle Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın hastanın tahlil sonucunu yorumlayan doktorun dışında da başka doktorlara danışması gerektiğini önermesi ve bunu “mağazadan elbise alırken dolaşmaya” benzetmesini eleştirdi.

Prof. Dr. Erdener Özer, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına yönelik baskıcı ve zorlayışı bir anlayışın hakim olduğunu da dile getirdi. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ceyhun Balcı da, hekimlerle yaptıkları görüşmeleri raporlaştıracaklarını ve kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. İzmir’deki sağlık kuruluşlarına yaptıkları pek çok ziyaretin sonucunda yoğun bir mutsuzluk gördüklerini vurgulayan Balcı, “2012 yılına direnme, dayanışma ve mücadele ruhuyla girdiğimizin bilinmesini istiyoruz. Her ne kadar meslektaşlarımızda mutsuzluk duygusu egemen görünse de biz Oda olarak böyle bir duygulanım içinde olmayacağız. Edindiğimiz bilgiler ışığında önümüzdeki dönemin mücadelesini vereceğiz” dedi.


Tarih: 30/12/2011
539 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri