Yazdır Arkadaşına gönder
Ulamış'ta Ata Ekmeği ve Armola Peynir şenliği
Ulamış'ta Ata Ekmeği ve Armola Peynir şenliğiSeferihisar Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Ata Ekmeği ve Armola Şenliği 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü Ulamış Köyü'nde yapıldı. Şenlikte ilçenin simgesi haline gelen ve yüzyıl önceki tekniklerle üretilen 4 bin “Ata Ekmeği” kısa sürede tüketildi. Şenliğin açılında konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Bir köy ülkeyi değiştirebilir. Ulamış’ta bugün yaşananlar gün gelecek bu ülkede siyaseti değiştirecek” dedi.

Özel tadların tanıtımı

Seferihisar’ın Ulamış Köyü’nde 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü ikincisi gerçekleşen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği’nde Seferihisar'da yüzyıl önceki tekniklerle Karakılçık Buğdayı’ndan üretilen "Ata ekmeği" ile ilçenin ünlü peyniri "Armola" tanıtıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, köye gelen misafirleri köy muhtarı Kadir Girginer’le birlikte karşıladığı şenlikte Seferihisar’ın yöresel ürünleri de kurulan sergiliklerde tanıtıldı.

2011 yılında Tohum Takas Şenliği’nde Gödence Köyü’nde bulunan ve uzun uğraşlar sonucu çoğaltılıp, aslına uygun halde un haline getirilen Topan Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan ekmekler, yöresel peynir Armola ile gelen misafirlere ikram edildi. Ayrıca köylüler tarafından, ekmeğin yapımı düzenlenen atölyelerle katılımcılara anlatıldı ve kara fırında pişirildi. Yine köylüler, deri tulum içinde Armola Peyniri yapımını köyü ziyarete gelen misafirlerle paylaştı.

Siyaset bunu bir gün anlayacak

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, şenliğin açılışnda yaptığı konuşmada Ulamış’ta yaşananların Türkiye’ye model olacağını söyledi. Soyer, “Ulamış’ta bugünlerde yaşadığımız hikaye, geleceğin Türkiyesi’nde, değişimin öncülerinden olacak. Bu köyde viyolonsel çalan çocuklar, tiyatro yapan kadınlarımız, yüzyıl önceki tekniklerle ekmek üreten köylülerimiz inanılmaz bir hikaye yazıyorlar.Göreceksiniz, Türkiye’de bunu bir gün anlamaya başlayacak ve siyaset böyle değişecek” dedi.

Buğdayın tohumu ücretsiz

Ulamış’ta başlattıkları “Alım Garantili Buğday Projesi”nden de söz eden Başkan Soyer; yaşadıkları süreci şöyle anlattı:“2011 yılında Tohum Takas Şenlikleri’yle başlattığımız, yerel tohumu yaşatma mücadelemizin tüm Türkiye’ye yayıldığını ve sahip çıkıldığını görmek, geleceğe dair ümitlerimizi yeşertiyor. Topan Karakılçık Buğdayı da Gödence Köyü’nde yaşlı bir amcanın sandığından bulduğumuz son tohum. Artık neslinin tükendiği düşünülüyordu. Uzun zaman uğraştık ve Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltmayı başardık. Ardından, aynı atalarımızın teknikleriyle ekmek ürettik ve Ata Ekmeği ismini verdik. Daha sonra köydeki çiftçilerimize bu tohumları ücretsiz dağıttık. Şimdi alım garantili üretim sürecini başlattık. Üreticimiz bize ne kadar üreteceğini taahhüt ediyor, biz de devletin verdiği taban fiyatın 2 mislinden alacağımızı taahhüt ediyoruz. Bu nedenle, bir avuç tohumla başlattığımız karakılçık macerası şu anda yüzlerce dönümlük bir üretime dönüştü. Hasat zamanı geldiğinde ise devletin açıkladığı taban fiyatın iki katına satın alıyor ve ekmek üretiyoruz. Çalışmaya, üretmeye, yaşatmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz, birlikte büyüyeceğiz ve tüm Türkiye’ye örnek olacağız. Bugün bu 35 derece sıcakta, denize gitmek yerine buraya gelen ve tarım mücadelemize destek veren herkese ve bu mucizeye imza atmamızda büyük emekleri olan Ulamışlılara çok teşekkür ediyorum. Çünkü buraya gelenler “Başka Bir Tarım Mümkün” mücadelemize inandıklarını gösteriyor ve bu sayede bu köylüler daha çok üretmek için çalışıyor. Geleceğin Türkiye’sini bu ışık aydınlatacak.”

Rahvan at gösterisi, atla buğday düveni

Konukların köy girişinden itibaren özel traktörlerle taşındığı Ulamış’taki şenlik kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşün ardından Rahvan atları gösterisi, dedelerden kalma “Şıngırdak” oyunu anlatımı, selvi altında salıncak, dere içinde atla buğday düveni, köy seyirlik oyunları, Seferihisar Belediyesi Tiyatro Topluluğu (SEFTİT) pantomim gösterisi, Ulamış Tiyatro Topluluğu tiyatro gösterileri, Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösterileri, Ulamış Halk Dansları Topluluğu, Seferihisar Belediyesi Ritm Grubu, Seferihisar Belediyesi Çocuk Korosu, Seferihisar Belediyesi Bandosu, Seferihisar Belediyesi Modern Dans Grubu, Devlet Opera Balesi Sanatçıları Handan Gürkan-Hakan Gürkan klasik müzik dinletisi gerçekleşti.

Etkinlik, Türk Halk Müziği Sanatçısı Ali Çakar konseri ve ünlü kantocu Nurhan Damcıoğlu’nun dans ve müzik gösterileriyle sona erdi.

Tarih: 23/7/2018
395 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.