Yazdır Arkadaşına gönder
Türkiye’nin en büyük tek parça minyatürü Sığacık'ta
Türkiye’nin en büyük tek parça minyatürü Sığacık'taMinyatür ustası Nurettin Ataman, 81 metrekare boyutuyla Türkiye’nin en büyük tek parça minyatürü olan Sığacık Kaleiçi’nin minyatürünü tamamladı. 500 yıllık Kaleiçi’nin minyatürünü dört yılda bitiren sanatçının eseri 5 Ağustos 2018 Pazar günü Sığacık’ta düzenlenen törenle ziyaret açıldı. Sığacık Düz Alan Mevkii’nde sergilenen minyatür, ziyaretçilerine Kaleiçi’nin tüm detaylarını kuşbakışı olarak inceleme olanağı sunuyor. Sadece maket bıçağı kullanılarak yapılan minyatürde ithal gri mukavva, dekota ve ahşap malzeme kullanılırken, yol döşemeleri gerçek taştan yapıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Rodos Seferi’ne hazırlık amacıyla yapılan kalenin, yapımına 2014 yılında başlandığını belirtti. Başkan Soyer, “Nurettin Ataman burada büyük bir Don Kişot’luk yaptı. Bu çapta, bu ölçekte Türkiye’de başka bir minyatür yok. Sığacık, bunu hak eden bir yer. Biz belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Kendisi dört yıl boyunca çok ince bir emek koydu ortaya. Sonunda gelecek nesillere bırakacağımız çok hoş bir minyatür çıktı. Adeta uçaktan Sığacık’ı izliyor gibi hissediyorsunuz. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sığacık Kaleiçi, Türkiye turizmi için çok önemli bir yer. Yenileme çalışmamızın ardından çok sayıda ev pansiyonu hayata geçti. Sığacık Kaleiçi daha çok parlayacak bir yer. İçerisinde daha çok pansiyon, restoran, kafeler, dükkanlar olacak. Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Tamamen el işçiliğiyle üretildi

Maketi hiç makine kullanmadan elle ürettiğini anlatan sanatçı Nurettin Ataman şu bilgiyi paylaştı: “Türkiye’nin 81 metrekare olarak tek parça en büyük minyatürü oldu. Yaklaşık dört yılda tamamladık. Projeleri hazırlamamız biraz uzun sürdü. Buraya gelenler Sığacık Kaleiçi’ni kuşbakışı olarak görecekler. Görsel anlamda ağaçları, çiçekleri ışıklarıyla Kaleiçi’nde gördükleri her şeyi görebilecekler. Sığacık Kalesi, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir kale. Tamamı 55 bin metrekare üzerine kurulmuş. Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapılmış. Ziyaretçiler gezerken bir semtte geziyor gibi hissediyor. Ama bu maket sayesinde kale içinde olduklarını fark edecekler. Çünkü kale içinde gezerken bunun tamamını görmek mümkün değil. Bu tarihi zenginliğin böylelikle tamamının farkına varılacak.”

Sığacık Kaleiçi Minyatürü

Sığacık Kaleiçi, kale surları ve surlar içerisindeki 284 konuttan oluşuyor. Minyatür, bu konutların ve sokakların tüm detaylarıyla birlikte, 1/50 ölçekte küçültülerek 81 metrekare alana oturtulması ile hazırlandı.

Tarih: 8/8/2018
1285 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri