Yazdır Arkadaşına gönder
Türkiye’deki Cittaslow kentleri dünyaya örnek olacak
Türkiye’deki Cittaslow kentleri dünyaya örnek olacakUluslararası Cittaslow Başkanlar Koordinasyon Toplantısı, 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında, Norveç’in Ulvik kentinde yapıldı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Türkiye Koordinatörü olarak katıldığı toplantıda Cittaslow ağının 2018 yılı stratejisi ve çalışmaları ele alındı.

Toplantıda Türkiye Cittaslow ailesinin 15.üyesi olmak için başvuran Mudurnu’nun adaylık dosyası “olumlu” görüşle teslim edildi.

Ayrıca Birleşmiş Milletler kapsamında, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda başlatılan çalışma uygun bulundu ve desteklenmesi kararlaştırıldı.Türkiye’deki cittaslow kentleri Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesi planlanan 17 hedefi yol haritası olarak kabul etti. Bu doğrultuda her cittaslow, yıllık ilerleme raporları hazırlayarak Birleşmiş Milletler’e sunacak. Böylece küresel sorunlara yerelde üretilen başarılı çözümler tüm dünyaya örnek olarak gösterilebilecek.

Tunç Soyer: Türkiye öncü oldu

Cittaslow ağının Türkiye Koordinatörü Tunç Soyer, Türkiye’den 14, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden üç cittaslow kentin imzalayarak taahhüt altına aldıkları belgenin, 30 ülkede 238 Cittaslow’a tavsiye edileceğini söyledi. Soyer, ”Türkiye’nin bu konudaki öncülüğü tüm başkanların takdirini topladı, bu da bize büyük gurur yaşattı” dedi.

Türkiye’nin cittaslow ağında Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göynük, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç, Yenipazar ilçeleri yer alıyor.

Tarih: 13/11/2017
3170 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri