Yazdır Arkadaşına gönder
Türkiye'de 60 milyon kişi kirli hava soluyor
Türkiye'de 60 milyon kişi kirli hava soluyorTMOBB Çevre Mühendisleri Odası’nın hazırladığı “Türkiye’nin Hava Kirliliği Raporu”na göre Türkiye’de 60 milyon kişi kirli hava soluyor. 2018 yılının PM10 (toz) verilerine göre Türkiye`deki havası en kirli illerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin geliyor.

Acil önlem alınmalı

TMOBB Çevre Mühendisleri Odası hava kirliliği sorununa dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak için her yıl hava kirliliği raporu hazırlıyor. 2018 Hava Kirliliği Raporu’nu paylaşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu Türkiye`nin neredeyse tamamında hava kirliliği problemi yaşandığına dikkat çekti.

2018 yılı verilerine göre güvenli hava kirliliği rakamlarının alındığı toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümlere göre, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin, yıl boyunca ulusal sınır değerlerin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kaldığı ortaya çıktı.

Öte yandan PM10 ölçümlerinin gerçekleştirildiği istasyonların önemli bir kısmında 2018 yılı süresince yeterli veri alımının yapılamadığı belirtildi. Bu nedenle 37 ildeki istasyonların çevresinde yaşayan 20 milyon kişinin soluduğu hava kalitesine dair veri eksikliği olduğu dile getirildi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Baran Bozoğlu; "Kirlilik parametrelerinin tamamında sınır değeri aşan iller arasında büyükşehirlerimizin geldiği görülmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum`da hava kirliliği devam etmektedir. Bu kentlerde PM10, PM2,5, SO2, NO2, NOx değerleri açısından kirlilik yaşanmaktadır. Vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı bu kentlerde acil önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

Ölçüm yapmak ivedi ihtiyaç

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu; ölçüm istasyonlarında bakım ve kalibrasyon konusunda eksikler olduğuna da dikkat çekti. Bozoğlu, “2019 yılında yeterli veri oluşturulması adına ölçüm istasyonlarının bakım ve kalibrasyonuna daha da özen gösterilmesini öneriyoruz. Ayrıca oldukça tehlikeli olan ve doğrudan akciğerleri etkileyen PM2,5 kirletici ölçümlerinin bütün istasyonlara yaygınlaştırılarak ölçümünün yapılması ivedi bir ihtiyaçtır" diye konuştu.

2018 yılının PM10 (toz) verilerine göre Türkiye`deki havası en kirli illerinin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Mersin geliyor.

Rapora göre PM2,5 ölçümü yapılan bütün istasyonlarda ise İstanbul, Ankara, Zonguldak, Çorum, Amasya, Sivas, Erzincan, Erzurum, Edirne, Sakarya, Bursa sınır değerin aşıldığı belirlendi. Öte yandan raporda İzmir dahil Türkiye`nin yarısından fazlasında ölçüm yapılamadığı bilgisi yer aldı.

Raporda solunum yolu hastalıkları, asit yağmurları gibi sağlık etkilerine yol açan SO2 (kükürt dioksit) ölçümlerinin yapılamadığı il ve ilçelerde yaklaşık 30 milyon kişinin yaşadığı belirtiliyor. Ölçümlerin yapılabildiği ve kirlilik seviyesinin sınır değerlerin üzerinde çıktığı illerin başında ise İstanbul – Sutanbeyli, Adana, Edirne – Keşan, Ağrı – Doğubeyazıt, Kahramanmaraş, Yozgat, Manisa, Hakkari, Bitlis, Şanlıurfa ve Karabük geliyor.

En kirli bölgeler içinde İzmir de var

Saatlik ve günlük NO2 (azot dioksit) ölçümü yapan ve güvenli veri alınan istasyon değerlerine göre Türkiye`deki en kirli bölgeler Adana-Doğankent, Amasya – Şehzade, Ankara Çankaya, Demetevler, Sıhhiye, Artvin – Hopa, Bursa – Beyazıt, Çorum – Bahabey, Erzincan, Erzurum, İstanbul Aksaray, Beşiktaş, Çatladıkapı, Esenler, Göztepe, Kadıköy, Kartal, Mecidiyeköy, Selimiye, Şirinevler, Ümraniye, Üsküdar, İzmir – Şirinyer olarak belirtildi.

NOx (azot oksit) verilerine göre en kirli iller ise İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Balıkesir, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir Odunpazarı, Iğdır, İzmir Şirinyer, Karabük, Tekirdağ, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Samsun olarak belirlendi. İstasyonların yüzde 57`sinde güvenli O3 (ozon) verisinin alınmadığına da dikkat çekildi.

Türkiye`nin havası son 15 yıldır Avrupa`dan daha kirli

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu; "Türkiye Hava Kirliliği Raporu kapsamında analiz edilen uydu gözlemleri Türkiye atmosferindeki partikül maddelerin, son 15 yıl içinde Avrupa`ya göre hep yüksek seviyelerde ölçüldüğünü gösteriyor. Başka bir deyişle, Türkiye atmosferi partikül maddeler açısından Avrupa`ya göre daha kirli olup, bu kirlilik 2018 yılında, Avrupa`ya göre yüzde 33,4 oranında daha fazladır. Avrupa atmosferindeki partikül maddeler son 15 yılda yüzde 14,2 oranında azalırken, Türkiye`de yüzde 8,4 artış göstermiştir" dedi.

Havası daha az kirli olan iller

ÇMO’nın raporuna göre Artvin, Ardahan, Tunceli, Gümüşhane Gemilerçekeği ve Rize Ardeşen`in havası diğer bölgelere göre daha az kirli iller arasında yer aldı.

Ölçümlerde sorun yaşanıyor

TMOBB Çevre Mühendisleri Odası raporları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yönetilen 313 hava kalitesi izleme istasyonundan alınan ve www.havaizleme.gov.tr adresinde yayımlanan açık kaynaktan elde edilen verilerle hazırlanıyor. Çalışma aynı zamanda hava kalitesi izleme istasyonlarının performansına dair bilgileri de içeriyor.

6 Şubat 2019 tarihinde alınan verilere göre; 313 istasyondan sadece 68’inde PM2,5 ölçümü yapılıyor. 39 ilde bulunan 68 istasyonun 47’sinde (yüzde 69) güvenli veri alımı bulunmuyor. Güvenli veri alımı olan bütün istasyonlarda, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) belirlediği yıllık ortalama sınır değeri aşılmış durumda.

PM2,5 açısından havası kirli illerin başında; Amasya, Ankara, Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, İstanbul, Kocaeli, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak yer alıyor.

7.5 milyon adet 16 yaş üzeri aracın bulunduğu ülkemizde trafikte seyreden araçların egzoz emisyonları da önemli miktarda hava kirliliği yaratıyor.

Tarih: 12/3/2019
799 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri