Yazdır Arkadaşına gönder
Türk kirazına Çin'in yolunu açacak proje başladı
Türk kirazına Çin'in yolunu açacak proje başladı  Kiraz üretiminde dünya lideri olarak tanınan Türkiye, dünyanın en büyük kiraz ithalatçılarından Çin’e kiraz ihraç etmek için bir proje başlattı. Manisa’nın Demirci ilçesinde başlatılan “Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi” ile Türk kirazında Akdeniz meyve sineği olmadığı ortaya konulacak. Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülecek.Projeyi Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği de destekliyor.

Soğuk zincir koşulu

Dünya’nın en büyük kiraz ithalatçılarından Çin, Türkiye’den kiraz ithalatına izin verirken, Türk kirazında Akdeniz meyve sineği riskini ortadan kaldırmak için 16 günlük soğuk zincir şartı getirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi”nin Türk kirazının kalitesini ortaya koyacağını ve ihracatta Çin başta olmak üzere yeni pazarların yolunu açacağını kaydetti.

Demirci ilçesinin yüksek rakımda olduğunu ve ağırlıklı olarak kiraz yetiştiriciliği yapıldığını, diğer meyve türlerinin bulunmadığı bir bölge olarak avantajlı olduğunu belirten Uçak, “Bu proje başarıya ulaştığında Demirci çevresindeki bir çok kiraz üretim bölgesi de ari alan statüsünde değerlendirilecek. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak projenin en büyük destekçisiyiz” dedi.

Uzakdoğu pazarı heyecan veriyor

Kiraz ihracatında Uzakdoğu ülkelerine ihracatı hedeflediklerini anlatan Uçak, “Uzakdoğu pazarı yükselen alım gücü ve kiraza olan büyük ilgileri nedeniyle Türk kiraz ihracatçılarına heyecan veren bir pazar konumunda. 2018 yılında 76 bin ton ihracat karşılığı 161 milyon dolarlık kiraz ihraç ettik. “Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi” ile Türk kirazının kaliteli ve sağlıklı olduğunu ortaya koyduğumuz takdirde Çin ve Uzakdoğu pazarı kiraz ihracat rakamlarımızı rahatlıkla ikiye katlayabileceğimiz bir potansiyeli barındırıyor. Turkish Cargo ile yakaladığımız sinerji ile de kiraz ihracatında uzak pazarları yakınlaştıracağız. Dünya sofralarını Türk kirazı tatlandıracak” diye konuştu.

Türk kirazına hayran kaldı

2017 yılında Çin’e kiraz ihracatının önünün açıldığını ancak 16 günlük soğuk işlem uygulama süresinin çok uzun olmasının ihracatı fiilen tıkadığını dile getiren Uçak şu görüşleri dile getirdi: “Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian’ı Kemalpaşa kiraz bahçelerinde ağırladık. Başkonsolos, Türk kirazına hayran kaldı, kaliteli kirazımızı en yakın zamanda Çin pazarında görmek istediğini ifade etti ve bunun için tüm desteği vereceğini söyledi.Çin’deki müşavirliklerimiz aracılığıyla da Çin tarafında bir baskı unsuru yaratmaya çalışıyoruz. “Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi”nin çıktıları ile Akdeniz Meyve Sineğinden ari alanlar oluşturmaya başladıkça bizim Çin karşısındaki elimizin güçleneceğine ve bu bölgenin ihracatta öncü bölgelerden olacağına inanıyorum.”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin temel görevlerinden birinin ihracatçılara yeni pazarlar açmak olduğuna dikkat çeken Uçak, “Nitekim bu yıl Vietnam’a yaş meyve sebze ihracatının açılmasına vesile olduk. Hem bu tarz projelerin artmasıyla hem de önümüzdeki engellerin kalkmasıyla 2019 yılının kiraz açısından çok daha verimli bir yıl olacağına inanıyoruz” görüşünü dile getirdi.

Manisa Demirci Ticaret ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Demirci İlçesi Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi” toplantısında proje sorumlularından Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde görevli Dr. Mehmet Fatih Tolga da bir sunum yaptı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vural Güleç ise birliğin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Kiraz ihracatında Almanya zirvede, Rusya takipçisi

Türkiye, 2018 yılında 76 bin ton karşılığı 161 milyon dolarlık kiraz ihracatı gerçekleştirdi. Kiraz ihracatında 85 milyon dolar ile Almanya zirvede yer alırken, zirvenin ortağı 31.5 milyon dolar ile Rusya oldu. 8.5 milyon dolarlık kiraz ihracatı ile Norveç zirvenin üçüncü basamağında yer alıyor. Özellikle Rusya, Danimarka, İngiltere, Singapur gibi ülkelere yapılan kiraz ihracatı 2017 yılına göre önemli oranda artış gösterdi.


Tarih: 8/8/2018
853 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri