Yazdır Arkadaşına gönder
Turgut Köyü'nde üçüncü lavanta hasadı
Turgut Köyü'nde üçüncü lavanta hasadıSeferihisar’ın Turgut Köyü’nde oluşturulan bahçelerde üretilen lavantalar Seferihisar Belediyesi’nce “Lavanta Pazarı” adıyla düzenlenen etkinlikle hasat edildi. Turgut Köyü’nde oluşturulan pazardaki stantlarda lavanta ve yan ürünleriyle, yöresel yiyecekler satışa sunuldu.

Seferihisar Belediyesi’nin üreticilere önerisiyle 2015 yılında ekimine başlanan lavantalar üçüncü kez hasat edildi. Katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak değerlehdirilen lavantanın bahçede hasadı, pazarda lavanta yağı damıtılması, lavanta sabunu yapımı etkinliğe katılanlardan büyük ilgi gördü.

Uygulanan tarım politikalarını eleştiren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tarım ekonomisi kendi kendine yeten dünyadaki yedi ülkeden biriydik. Biz dünyanın tahıl ambarıydık. Yeşil mercimeği, samanı, gübreyi, hayvanı ithal eder hale geldik” dedi. Yanlış siyasi tercihler ve politikalar sonucu bu duruma gelindiğini anlatan Soyer, “Bu bir kader değil, bu değişmesi mümkün bir hikâye ve biz de onu değiştirmeye Seferihisar’dan başladık” diye konuştu.

“Biliyoruz ki gökyüzünde güneş, yer altında su kaynaklarımız ve olağanüstü güzel iklimimiz var oldukça yaşadıklarımız bir kader değildir” diyen Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün Anadolu'da köyden kente göç yaşanırken şu anda içinde bulunduğumuz Turgut köyü nüfusu artan tek köyümüz. Biz bununla iftihar ediyoruz. Köyden kente göç devam ederse köylü de, kentli de yoksullaşıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Onun için lavantayı dikiyoruz, mandalinanın kurusunu yapıyoruz. Onun için karakılçık buğdayından ekmek yapıyoruz ve buna devam ediyoruz. Biz kıraathaneler açmayacağız, bu memlekette üretimi teşvik edeceğimiz açılışlar yapacağız. Üretimi arttıracağız, köylümüzün toprağında üretmesini, hayatını bu üretimle sürdürmesini mümkün kılmaya devam edeceğiz.”

Tarih: 11/6/2018
656 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri