Yazdır Arkadaşına gönder
Tunçağ ile semt evinde söyleştik
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiKonak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’la Oteller Sokağı'nda Nebahat Tabak Evi'nde (Basmane Semt evi) buluştuk. Tarihi binayı kısa bir süre önce onarıp kente armağan eden başkanla söyleşinin bu mekânda yapılmasını özellikle rica ettim. Başkan Muzaffer Tunçağ nezaket gösterip yoğun temposuna rağmen bu söyleşiye zaman ayırdı.

Orhan Beşikçi : Göreve gelişinizin üzerinden yaklaşık 3, 5 yıl geçti bu süre içersinde hangi önemli işleri hayata geçirdiniz?


Muzaffer Tunçağ : Bayındırlık işlerine, iyileştirme ve çevre düzenlenmesine, kamulaştırmaya ağırlık verdik. Gültepe’de yıllardır çözülemeyen bir "Çıtak" olayı vardı, Çıtak ailesinin özel mülkiyetinde olan yaklaşık 500 konutun bulunduğu bu mahallede 2 trilyonluk kamulaştırma yaparak ilk adımı attık. Burada yaşayan insanları çağdaş konutlarda oturtmak istiyoruz. Uzundere’de plan değişikliklerini tamamladık. İstenirse burada oturanlar çağdaş konutlara sahip olabilirler.

Heyelan bölgesinde çok önemli çalışmalar yaptık, adımız yıkıcıya çıktı, ancak burada yapılan kent düzenlenmesinin ne kadar önemli olduğunu insanlar anlamaya başladı. 3000 öğrenciye burs, 40000 aileye sosyal yardım yaptık. Çalışmalarımız içersinde Altınordu spor kulubü ve müzik müzesi (Eski İŞKUR binası) onarımı da var. Yeşilyurt’ta 1000 kişilik spor tesisi, Tepecikte katlı pazarın onarımı bitmek üzere. Ayrıca semt merkezleri açıp, yeşil alanları ve parkları devreye soktuk.

Orhan Beşikçi : Müzik Müzesi deyince aklıma geldi, sizce İzmir Müzik Müzesi kurulabilecek mi? Konunun uzmanları müzik müzesi kurmak kolay değil diyorlar... Devrede Kültür Bakanlığı olmasına rağmen İstanbul’da kurulması düşünülen Müzik Müzesi bir türlü hayata geçirilemedi.

Muzaffer Tunçağ : Müzik müzesi kurmak tabii ki kolay değil, dilerim başarırlar. Biz üzerimize düşeni yaptık.

Orhan Beşikçi : Konak Belediyesi olarak Kemeraltı’na ilk can suyunu siz verdiniz, Abacıoğlu hanın onarımı, Kestelli caddesi yol çalışması, Kemeraltı sokaklarına kayrak taşı döşenmesi, 926 Sokak'ın açılması vesaire... Konak belediye birimlerini SSK bloklarına taşımanız bölgeye ciddi bir hareket getirdi. Sizce Kemeraltı eski parlak günlerine tekrar kavuşacak mı?

Muzaffer Tunçağ : Kemeraltı’nın tarihi dokusunu korumaya önem verdik Yenileştirme çalışmalarında mülk sahiplerinin direnci, ihale ve hukuki sorunlarla karşılaşıyoruz. İhale kanunlarına özel yöntemler uygulamak gerekiyor, detaylara girince işler uzuyor. Büyükşehir belediyesiyle ortak bir birim kurmak istiyoruz. Çakaloğlu ve Mirkelamoğlu Han'da kamulaştırma kararı aldık? Mal sahipleri sonunda "siz bir proje yapın biz uyalım" dediler. Proje ve yönlendirmeyi biz yapacağız. Çakaloğlu Han'a ve diğer hanlara mısır çarşısı gibi yeni işlevler bulacağız..

Orhan Beşikçi : Çamaşırhanelerde işler nasıl gidiyor?

Muzaffer Tunçağ : İyi gidiyor, ilk zamanlar çamaşırları torbayla attıkları için makineler bozuluyordu. Bırakın çamaşır makinesini evinde suyu olmayan aileler var. Çamaşırhanelerle ihtiyacı olan ailelere kolaylık sağlıyoruz.

Orhan Beşikçi : Birlikte çalıştığınız elemanlardan, yani ekibinizden memnun musunuz?

Muzaffer Tunçağ : Teknik eleman ihtiyacımız var. İmza atacak eleman sayımız limitte. Elemansız ihale dosyası hazırlamak, denetim yapmak kolay değil. Yeni aldığımız 60 zabıta memurunun 30'u tayin isteyip kendi memleketlerine gitti.

Orhan Beşikçi : Yurttaşların zabıta hizmetlerinden, özellikle ruhsatsız iş yerleri ve seyyar satıcılardan şikâyet var.

Muzaffer Tunçağ : Bazı işlerde ilerlemeler kaydettik, ama yeterli değil. Mevcut zabıta kadromuz yetersiz.

Orhan Beşikçi : Yerel seçimler yaklaşıyor, Konak ilçesinin bölünmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Muzaffer Tunçağ : Yerel seçimler öncesi ilçenin bölünmesi bilimsellikten uzak siyasi bir mantığa dayanıyor. Bölünmeyle ilgili bizden hiçbir bilgi almadılar. Yatırımların çoğunu bizden ayırmak istedikleri bölgenin sorunlarını çözmek harcadık. İstinat duvarları, Yollar, Kaldırımlar, spor sahaları, yeşil alanlar, kamulaştırma gibi bir çok önemli sorunu hallettik... Burada yeni kurulacak belediyelerin ne gibi sıkıntı yaşacağı düşünülmüyor. Güçlü ve deneyimli bir belediyeden ayrılmanın sıkıntısı elbette ki yaşanacak.

Orhan Beşikçi : Oteller sokağına önem verdiniz. İzmir için çok önemli olan bu tarihi dokuda, katlı otopark yapılması sizin çalışmanızı gölgelemeyecek mi? Altınpark’ta arkeolojik kazılar ne zaman başlayacak.

Muzaffer Tunçağ : Konuyu yakından inceledim yaptıkları bina sökülür vaziyetteymiş, kazı sonrası önemli buluntular ortaya çıkarsa, yaptıkları yapıyı sökecekler. Altınpark’taki arkeolojik kazı önümüzdeki günlerde başlayacak.

Orhan Beşikçi : Kentte kültür ve sanat adına sayısız etkinliğe imza attınız. Hatta muhalifleriniz arasında sizin için Kültür müdürü gibi çalışıyor diyenlerde çıktı. Bir yazımda bunun bir yergi değil övgü olarak Algılanması gerekir diye belirtmiştim. Uluslararası Şiir ve Öykü Günleri nasıl gidiyor?

Muzaffer Tunçağ : Sanat ve kültür etkinliklerinde önemli mesafeler aldık. İzmirliler bu özel günlerde ulusal ve uluslararası sanatçılarla tanışma imkânını buldu. Çalışmalarımıza bundan sonrada devam edeceğiz. 20-24 Mart tarihinde Uluslararası Şiir Günleri'nin dördüncüsünü gerçekleştireceğiz.

Orhan Beşikçi : Başkanlığa yeniden aday olacak mısınız?

Muzaffer Tunçağ : Partim uygun görürse evet.

Orhan Beşikçi : Teşekkür ederim.

Tarih: 10/3/2008
15954 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER KENT SÖYLEŞİLERİ
YAZARIN YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.