Yazdır Arkadaşına gönder
Ticaret Gazetesi 77 yaşında
Ticaret Gazetesi 77 yaşındaTicaret Gazetesi 77 yaşında

“Ekonomi gazeteciliğinde öncü” söylemiyle 76 yıldan bu yana yayın yaşamını sürdüren Ticaret Gazetesi kuruluş yıldönümünü kutluyor. Ticaret Gazetesi’nin ana sayfasında “76 yılı geride bırakıyoruz” başlığıyla yayımlanan yazıda yaşanan süreç su sözcüklerle dile getiriliyor:

”Geçtiğimiz yıl, üç çeyrek asırı geride bırakırken, Türkiye Cumhuriyetinin de yeni bir yönetim tarzı için yaptığı referandum sonuçlanmış ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin halk oylamasında kabulü ile 2019 yılının Kasım ayında yapılacak seçimlere kadar yasalardaki uyumu sağlayacak değişiklikleri içermesi beklenen bir döneme girmiştik.

Bugün 76. yılımızı geride bırakırken, geçen yıl kabul ettiğimiz rejimin uygulanmasını bir buçuk yıl öne alan önemli bir karar alındı. 24 Haziran’da, henüz uyum yasaları çıkmamış olsa bile Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri gerçekleşecek. Milletimize şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.

Dünyada değişimin çok hızlı gerçekleştiği bir dönemde olduğumuz hepimizin malumudur sanırız. Bir yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye’nin durumu arasında çok önemli değişiklikler gözlemlemek mümkün. Her şeyden önce Suriye sınırımızda askeri bir harekatın içindeyiz. Ekonomide ise belirsizlikler ve yapısal sorunlarımız, değişen dünya konjonktürü çerçevesinde altından kalkılması zor olabilecek istikametlere gidiyor.

Cari açık konusunu çözemediğimiz gibi, bunun finansman maliyetinin de, artacağı görülüyor. Ekonomik kalkınmada 2017 yılında başarılı bir grafik çizdik. Parasal genişlemeyi kontrol altında tutmaya çalıştık ama krediler konusunda gevşek davranmamız sayesinde ekonomiye önemli bir hareket getirdik. Ancak bu gelişmelerin devamını sağlamak da zor olacak gibi gözüküyor.

İhracatımız artıyor ama dikkat ederseniz ithalatımız daha fazla artıyor. Döviz dalgalanmalarının şirketlerin bilançoları üzerindeki menfi etkilerinin nasıl telafi edilebileceği bir soru işareti olarak önümüzde duruyor. Türkiye’nin büyük kurumlarının borçlarını yeniden yapılandırma girişimleri de işin bir başka boyutu. Bu zorluklar bir şekilde muhakkak aşılacaktır ama kolay olacağını da söylemek mümkün değil.

Bütün bu konjonktür içinde TİCARET de yaşam alanında 76 yıldır olduğu gibi ayakta durmaya çalışıyor. 2017 yılının başında yapılan değişikliklerle, o tarihe kadar sadece abonelere giden TİCARET bayide de satılmaya başladı. Bu geçiş süresi kısa tutulduğu için de bizim için pek kolay olmadı ama gün geçtikçe oturdu ve bu kapsamda gazetemiz içeriğini de yavaş da olsa genişletmeye başladı.

Yeni bir yaşımıza daha girerken, gazetemizin yaşamasını sağlayan abonelere, bir gazetenin yaşam suyu olan ilanlar konusunda destek olan kurumlara, ve tabi ki bu gazetenin yayın içeriğini sağlayan çalışanlarımıza her yıldönümümüzde olduğu gibi bu yıldönümümüzde de teşekkürü bir borç biliyoruz.”


Kent-Yaşam haber-bilgi sitesi olarak Ticaret Gazetesi’nin özveriyle gerçekleşen yayın yaşamının daha uzun yıllar sürmesini diliyoruz.

Tarih: 20/4/2018
276 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri