Yazdır Arkadaşına gönder
Tepecik'de çocuk kalp ameliyatları başladı
Tepecik\'de çocuk kalp ameliyatları başladıTepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açılan Çocuk Kalp Cerrahisi Bölümü'nde çocuk kalp ameliyatları yapılmaya başlandı. Birimde çocuklarda doğuştan gelen kalpteki delikler, darlıklar, anormal damar ilişkileri hastalıklarının ameliyatlarının yanı sıra doğuştan kalbi delik olan ancak yaşı ilerlemiş hastaların da ameliyatları yapılıyor.

İzmir Kuzey KHB Genel sekreterliği'nden verilen bilgiye göre, Çocuk Kalp Cerrahisi Bölümü geçtiğimiz hafta hizmet vermeye başladı. Birimde, 24 haftalık dünyaya gelen, 600 gram ağırlığındaki bir prematüre bebeğin ameliyatı gerçekleştirildi.

Doğduktan sonra kapanması gereken bir kalp damarı kapanmayan bebek, kuvözünün başında, Çocuk Kalp Cerrahı Op. Dr. Onur Işık başkanlığında, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı İbrahim Uyar, Anestezi Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Sutaş Bozkurt, Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Ali Rahmi Bakiler ve Yeni Doğan Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Mansur Tatlı'dan oluşan ekip tarafından ameliyat edildi. Birimde ayrıca bir yenidoğan bir bebek ve 14 yaşındaki bir hastaya da kalp ameliyatı yapıldı.

Çocuk Kalp Cerrahı Op. Dr. Onur Işık, hastalığın tedavi edilmediği takdirde kafa içi kanama beslenme yetersizliği ve akciğer sorunlarına neden olarak yaşamsal tehlike oluşturabileceğini söyledi. Op. Dr. Işık, gerçekleştirdikleri operasyonun başarılı geçtiğini ve cerrahi açıdan bebekte bir sorun kalmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür bebeklerde ameliyatın bazı zorlukları oluyor. Böyle hastalar ameliyathanenin yolunda bile kaybedilebiliyor. Bu yüzden biz böyle hastaların ameliyatlarını yeni doğan yoğun bakımda hastanın yatağının başında, Kalp Cerrahisi, Anestezi, Çocuk Kardiyoloji, Yenidoğan ve Çocuk Yoğun Bakım uzmanlarından oluşan profesyonel bir ekip ile gerçekleştiriyoruz."

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, "Hastanemizde mevcut olan Çocuk Kardiyoloji Bölümü'nde tanı ve tedavi hizmeti veriliyordu. Ancak, ameliyat gereken hastaları dış merkezlere yönlendiriyorduk. Yeni açtığımız çocuk kalp cerrahisi bölümünde çocuk kalp ameliyatlarının yapılmaya başlanmasıyla hasta mağduriyetleri giderilecek" dedi.

Tarih: 20/8/2015
1660 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri