Yazdır Arkadaşına gönder
Televizyon savaşları...
Konuk Yazar
Konuk YazarÖzgür Erbulan

Ekonominin çarkları her şeyi paraya çevirme konusunda o kadar uzmanlaşmış ki artık olağan bir spor olayı bile tüketimin bel kemiği haline getirilebiliyor. Hele organizasyon çok büyükse tüketim milyarları etkisi altına alan bir kasırga haline dönüşüyor. Böyle bir kasırga altında geçirdik yazı.

Önce televizyonlarımızdan içeriye Euro2008 girdi son olarak da Olimpiyatlar vardı ekranlarımızda. Bu iki büyük organizasyonun renklerini daha iyi görebilmemiz için de televizyon savaşları vardı hemen her yerde. Ucuzlayan LCD televizyonlar, kalitesini arttıran yayıncılar, piyasadan kaldırılmaya çalışılan tüplü televizyonlar. Hemen her alışveriş merkezinde, her internet sitesinde, her televizyon programında yepyeni televizyonları imrenerek izledik.

Peki ya gerçekte neler oluyor? Emektar düz ekran televizyonlarımızın sonu çoktan geldi de bizler farkında değil miyiz?

HD Ready nedir Full HD nedir?

Son günlerde en sık duyduğumuz ve yayıncı kuruluşların da hızla üzerine gittiği, Avrupa ve Amerika'yı çoktan etkisi altına almış bulunan HD (High Definition) kavramıyla başlayalım. HD Türkçemize yüksek çözünürlük olarak birebir çevirebileceğimiz görüntü kalitesini piksel (hücre) üzerinden ifade eden kavramın yaygın adı. Çokça da HD Ready gibi olgularla kafa bulanıklığına sebep olmaktadır. İlk LCD televizyonlar 640x480 piksel görüntü verebiliyordu. Küçük ekran boyutlarında çok da problem olmayan bu çözünürlük ekran boyutu büyüdükçe görüntü kalitesinde çok büyük kayıplara yol açıyordu. Bu sebeple daha yüksek çözünürlük sunabilen cihazlara ihtiyaç duyuldu. 1366X768 piksel görüntü sunabilen televizyonlar bu süreçte ortaya çıktılar. Bunlar HD televizyonlar ile eski tip LCD televizyonların arasında bir geçiş nesli olarak da görülebilir. Ancak esas işlevleri HD olarak gelen yayını alarak kalitesini düşürmek ve 760p denilen çözünürlükte göstermektir. Son olarak Full HD yani 1920x1080 piksel 1080p denilen televizyonlar piyasaya girdiler. Bunlar yüksek çözünürlükte gelen yayınları olduğu gibi gösterebilme kabiliyetine sahip televizyonlardır. Yani esas olarak bir LCD TV alınacaksa bu kesinlikle Full HD (1080p) televizyon olacaktır.

HD Yayın

Peki, HD televizyonu alıp eve kurduğumuzda kaliteli görüntü elde edebilecek miyiz? Bu sorunun yanıtı, ne yazık ki hayır! "Nasıl yani?" dediğinizi duyar gibiyim.

Öncelikle bize HD yayınları alabilen buna uygun bir uydu alıcısı da gerekmekte. Bu uydu alıcısını almış olsak bile yine bize gereken bir şey daha var. HD kalitesinde yayın yapan bir kuruluş ülkemizdeki 2 dijital yayın platformu da bu konuda ücretli yayınlarını devreye soktular. Ancak kanal sayısı sınırlı dolayısıyla istenilen her şeyi yüksek kalitede bulmak mümkün olamıyor.

Tabii burada bir noktaya daha değinmeliyiz. Yayıncı kuruluşların açıkladıkları üzere tüm HD yayınlar ücretli olacak. Ve bu yayınları izlemek isteyenler yayıncı kuruluşların temin edeceği özel uydu alıcılarını almak durumunda kalacaklar. Bu da demek oluyor ki piyasada satılmakta olan HD özellikli uydu cihazları sadece yurtdışı yayınlarda işe yarayacak.

Son kullanıcıların HD yayınları tam randımanlı izlemesi için bir süre daha beklemesi gerekecek. Zira HD yayın yapabilmek için uygun formatlı diziler, belgeseller, sinema filmleri de bulmak gerekecek.

Öyleyse Hangi Televizyon?

Varolan teknolojileri incelediğimizde hemen hepsinin çeşitli aksaklıkları, problemleri olduğunu görüyoruz. LCD televizyonlar incelikleri ve ergonomileriyle ön plana çıkarken, görüntü kalitesindeki problemlerle boğuşuyorlar. Özellikle büyük alışveriş merkezlerine giderek ulusal bir kanalı LCD televizyonlardan izlerseniz hemen yan reyondaki CRT (tüplü) televizyonların çok daha iyi görüntü verdiklerini göreceksiniz. Uzaktan izlemekle bu problem çözülüyor gibi görünse de özellikle hızlı sahnelerde bulanıklaşan görüntüler sizi şaşırtacaktır. Bununla birlikte gözlerimizi en az yoran televizyon türünün de LCD'ler olduğunu söylemek gerekli.

LCD Televizyonların ölçülerinde tasarlanan plazma televizyonlar şüphesiz ki çok daha iyi görüntü vermekteler. Ancak onların da bir problemi var. Çok izlediğimiz kanallar varsa; onların logolarının ekranımızda iz bırakmaları oldukça büyük bir olasılık. Maalesef plazma televizyonlar da bu problemi henüz atlatamadılar. Bu sebeple plazmaları tavsiye edemiyorum.

Projeksiyon televizyonlar hakkında ise hiç bir yorumda bulunmak istemiyorum. Hem hantal hem düşük görüntü kalitesiyle teknolojisini oldukça yenilemesi gereken bir tür. Kesinlikle uzak durmak gerekiyor.

Son olarak emektar CRT (tüplü) televizyonlarımız var. Görüntü kalitesi açısından en yüksek puanı şüphesiz flat (düz) CRT televizyonlar alıyor. Henüz onların görüntü kalitesine ulaşabilen bir televizyon türü bulunmuyor. Ama hantal yapıları ve kapladıkları alan en büyük problemleri olarak göze çarpıyor.

Elbette en ekonomik çözüm de yine Flat CRT televizyonlar.
Yer probleminiz yoksa, televizyonunuzu çok yakından izlemiyorsanız, televizyona ayıracağınız bütçe 2 bin YTL den az olacak ise kesinlikle tek tercih LCD görünümlü Flat CRT televizyonlar olmalı sizin için.

Ama "Ben 3 bin YTL'yi gözden çıkardım HD yayınlara da abone olacağım. Televizyonun dış görünümü de benim için önemli" diyorsanız 1080p Full HD LCD'ler tercihiniz olmalı. Her tür teknolojik ürün sorularınız için erbulan@gmail.com'a mail atabilirsiniz. Mutlu haftalar...

Tarih: 2/9/2008
3129 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.