Yazdır Arkadaşına gönder
Tarihi kentte belediye başkanlığı yapmak
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiHalen görevinin başında olan bir belediye meclis üyesinin bilgiçlik taslayıp, Kadifekale'deki gecekonduları yıkıp yerine toplu konut inşa edelim dediğini anımsıyorum.

Geçmiş yıllarda İzmir'de görev yapmış belediye başkanlarının çoğu kentin tarihi değerlerini görmezlikten geldi. Tersi olmuş olsaydı Kadifekale'nin gecekondulaşmasına göz yumulmaz, kültür varlıklarımız yerlerde sürünmezdi.

İsviçre'de saat yapmakla ünlü kasabanın engelliler okulunun şef aşçısını belediye başkanı seçen halk, her meslekten ve görüşten insana meclislerinde yer vermiş. Belediyecilik yapacakların profesör olması değil, donanımlı, kentle ne kadar ilgili olduğu önemli. Oralarda kent suçu işleyen hemşerisine dokunulmasın talimatları veren meclis üyeleri yok, sistem yerine oturduğu için belediyeciler imar tadilatları yerine daha çok sosyal projelerle ilgileniyorlar

Konak ilçesi eski İzmir'den izler taşır. Mezarlıkbaşı'nda bulunan Saray Sineması'nın yıkılmasıyla ortaya çıkan tarihi görüntüyü göremeyen, kültür varlıklarımızın içinde bulunduğu durumun farkına varamayan yöneticilerin İzmir'i yönetmesini istemiyorum. Kent gözlemcileri olarak Ahmet Piriştina döneminden günümüze semtimizi ziyaret eden adaylara neler yapacaksınız diye sormak yerine, kendilerine yapmaları gereken işleri anlatan bir dosya veriyoruz. Dosyada neler mi yazıyor?

* Süratle yok olan eski İzmir evlerinin amaç dışı, atölye, depo benzeri iş kollarında kullanılmasına, tarihi dokunun yok oluşuna imkân sağlayacak kaçak yapılaşmaya ve bilinçsiz onarımlara izin vermeyin.

* Sayıları fazla olmayan eski İzmir çeşmeleri ve nişanelerin onarıp, eski sokak adlarını kente iade edin, Kültür varlıklarının yoğun olduğu dar sokaklara ağır tonajlı araçları ve iş makinelerini sokmayın.


* Kapanizade Evi, Emniyet Oteli, klasik Osmanlı eseri Kıllıoğlu Hamamı, Tevfik Paşa Konağı, Kumrulu Mescit gibi eski İzmir yapılarını Belediye Yasası'nın verdiği imkânlar doğrultusunda, mülkiyeti kime ait olursa olsun kurtarıp kent kültürüne kazandırın.

* Üzerinde birçok kültür varlığını bulunan tarihi Anafartalar Caddesinde yapılan yenileme çalışmalarının diğer ayağının Basmane'den başlatılması için girişimde bulunun, Tarihi caddeyi geçmiş yıllarda olduğu gibi 9 Eylül törenlerine hazırlayın, kaldırım işgallerine ve lümpenliğe taviz vermeyin.

* Bölgede bulunan antik dönemden kalma yer altı tünellerinin turizme kazandırılması için Kültür Bakanlığı'yla ortak çalışmanın adımlarını atın, Atınpark'ta gerçekleştirilen arkeolojik kazılarının devamının sağlayıp çevre düzenlemesini gerçekleştirin. Kent içinde bulunan Atık depolarını kent dışına çıkarın ve saire..

* Kent Gözlemcisi olarak yaptığım etkinlere katılan, Mimarlık ve benzeri sitelerde yazılarımı okuyan dostlar bana "Basmane uzmanı, mimar, rehber, gazeteci, tarihçi" gibi, hakkım olmayan unvanları yakıştırıyorlar. Yıllardır üzerinde yoğunlaşıp dikkat çektiğim kültür varlıklarımızın yaşatılması için verdiğim mücadelede yazının ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Yaşadığı kentten ve kentin birikimlerinden bir haber abilerin yönetici olmalarını istemediğim için, ara sıra yarı politik yazılar yazmak zorunda kalıyorum.

Gelecek yazımın başlığı "Yolcusunu uğurlayan Apollon olacak."

Tarih: 20/3/2009
13750 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.