Yazdır Arkadaşına gönder
Tarihi karalayanlar
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiWinston Churchill'in yeğeni gazeteci heykeltıraş Clara Sheriden Mustafa Kemal'le görüşmek ve portresini yapmak üzere İzmir'e gelir. İzmir bu sırada alev alev yanmaktadır. Mustafa Kemal, İngiliz gazeteciyi kabul eder. Konuşmasında Ermeni meselesine değinip İngiliz gazeteciye şu bilgileri verir:

"Ermeniler yabancı politika entrikalarına kapılmışlardır. Büyük harpte Türkiye'ye karşı imparatorluk Rusya'sına yardım etmişlerdir. Türklerle aynı vatandaşlık haklarına sahip olmakla birlikte daima düşmanca hareket etmişlerdir. Parlementoda mümessilleri vardı, uzun zaman askeri hizmetlerden muaf olmuşlardı. Dış tesirler altında kalmamış olsaydılar memlekete sadık kalırlardı. Kendilerine beslediğimiz hislerin dinle hiç bir alakası yoktur."

Milli mücadele yıllarında yanıp yıkılmış insanların ölülerini saracak kefen dahi bulamadığı perişan bir Ege kasabasında, bahçe içersinde duvarlarında Venezilos yazan tertemiz bakımlı kiliseyi görenler, yoldan geçen bir efeye kilisenin nasıl bu kadar bakımlı kaldığını sormuşlar. Efe, "Komşular dönünce Temiz bulsunlar diye" cevabını vermiş. Bu cevap Türk insanının ırkçı olmayan dünya görüşünü ve insanlık anlayışını ifade eder.

Türkler Anadolu'da farklı dinlerdeki insanlarla birlikte yaşamayı başarmış ender uluslardan biridir. İzmir'de özellikle Kemeraltı, İkiçeşmelik, Tilkilik, Namazgâh, Basmane'de bu birliktelik asırlarca sorunsuzca yaşanmıştır.

Ancak bütün bunlar bize ülkemizi parçalamaya gelen sözde uygar emperyalist devletlerin yaptığı zalimlikleri, Birinci Dünya Savaşı'nı ve Milli Mücadele tarihimizi unutturmamalı.

Aradan geçen 85 yıl sonra birisi size "İzmir'i kim yaktı?" diye sorarsa bilin ki bu bir tuzak sorudur. İzmir, işgalciler ve yenilgiyi görenler işbirlikçiler tarafından "Bize yar olmadı, başkalarına da yar olmasın" düşüncesiyle yakılmıştır. Bu yangın bir kaç çapulcunu başlattığı sıradan bir yangın değildir. Daha önceden planı yapılmış dünyanın en önemli kent yangınıdır. Anadolu'da bir çok köy ve kasaba bu şekilde yakılmıştır.

İzmir doğumlu, 1977 yılından beri Fransa'da yaşayan Leon Kontente, başta efsaneler olmak üzere ülkemiz ve İzmir tarihini Fransızca kaleme aldığı kitabında karalamıştı. 2 Mart 2006 tarihinde Akşam gazetesinde, İskender'in İzmir'e hiç gelmediğini, Ermeni tehciri ve İzmir yangını üzerine ahkâm kesen yazarı eleştirmiş, başta APİKAM olmak üzere tarihçileri göreve davet etmiştim.
APİKAM Müdürü Dr. Oktay Gökdemir'in bu konuda yazdığı yazıyı, Doğu Perinçek'in İsviçre mahkemelerinde yaptığı savunmayı ben de her yurttaş gibi önemsiyorum.

NOT : Yangın fotoğrafları APİKAM'dan alınmıştır.

Tarih: 16/3/2007
15123 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.