Yazdır Arkadaşına gönder
Tarihi agoraya selam çakarak güne başlamak
Ercan Sever
Ercan Severİzmir'in saklı hazinesi ile İzmirliler'in arasına örülen set sonunda yıkılmaya başlandı. Geç kalmış da olsa yapılan iş umut veriyor. Öngören, emeği geçen herkese teşekkür. Umarım başta Çankaya çok katlı otopark olmak üzere arada set gibi duran çirkin yapılar bir an önce yıkılarak Agora tüm heybeti ile Alsancak'a inen İkiçeşmelik Caddesi'nden tüm İzmirliler'e günün her saati merhaba der. Özellikle ilk gençlik çağındaki İzmirliler'e agorayı sorsanız herhalde önemli bir bölümünün aklına tarihi şaheser değil, Balçova'daki alış veriş merkezi gelir. Bu tekrar kavuşma en azından genç kuşakların İzmir'i tanıması anlamında işlev görür.

Aslında yapılan şey Nasrettin Hoca'nın ünlü hikayesindeki gibi eşeği önce kaybettirip sonra buldurmaktan farklı değil. Kent merkezinin en önemli tarihi hazinesinin etrafını önce uyduruk yapılar ile öreceksin ve yıllarca bu hazineyi gizleyeceksin. Adeta gizli saklı kalması gerekir gibi. Ardından başa dönüp etrafındaki yapı kuşatmasını kaldıracaksın. Neyse; bu ayıp kent tarihindeki yerini aldı.

Şimdi her sabah İkiçeşmelik Caddesi'ni yararak Alsancak'a giden belediye otobüsünden görmeye başladığım Agora kalıntılarının yarattığı heyecanın keyfini çıkarıyorum. Defalarca ziyaret ettiğim tarihi Agora'nın her sabah önünden geçmek sıkıcı yolculuğu bir nebze de olsa çekilebilir kılacak. Agora, bunun ötesinde her gün önünden seremoni yaparak geçen İzmirliler'e yaşadıkları kentin muhteşemliğini hatırlatacak. Kim bilir belki de “Ben yaklaşık 2000 yıldır buradayım. Bu topraklar ile mazisi çok da derin olmayan sizler, benim gibi yarınlarda da olmak isterseniz, yok edip, tüketmeden güzel şeyler üretmelisiniz” diye haykıracak.

Darısı diğer sakli hazinelerin başına

İzmir'de tarihi Agora gibi adeta saklamaya çalıştığımız diğer eserlerin etrafındaki kuşatmaların da en kısa zamanda kalkmasını umut ediyoruz. Kapılar Caddesi olarak bilinen Basmane tren istasyonuna paralel geçen caddenin bir cephesinde sıralanan kötü ve kısmen metruk yapıların, mülk sahiplerini de mağdur etmeyecek şekilde yıkılması bu yapıların arkasında kalan tarihi dokunun daha göz önünde bulunmasını sağlayacaktır. En azından her biri ayrı bir değer olan Aya Vukla Kilisesi veya İzmir'in en eski mescitlerinden Kumrulu Mescit ve tabii ki o dokuda yer alan tarihi İzmir evleri vitrine çıkarılmış olacaktır.


Tarih: 15/1/2009
13423 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.