Yazdır Arkadaşına gönder
Şuursuz tacizci erkekler
Ayşe Başak Kaban
Ayşe Başak KabanÖncelikle hemen özür dileyerek belirtmeliyim ki ilk defa bu köşeyi tamamen kendi kişisel çıkarlarım için kullanmaktayım. Kullanıyorum çünkü yapacak başka bir şey bulamadım. Her hangi bir çözüm üretemedim kendime.
 
Şimdi ilk sözüm doğma büyüme İzmirli veya İzmir’de büyümüş kadınlara. Lütfen kendinize çok dikkat edin. İzmirli bir kadın olmak başınızı derde sokabilir. Diyeceksiniz ki bana, "İzmirli kadın olmanın şuursuz tacizci erkekler üst başlığıyla ne ilgisi var"? Söyleyeyim efendim, eğer bir İzmirli kadınsanız ve hatta İzmirli iseniz zaten sıcak kanlısınız demektir. İstisnalar hariç. Yani ben, bildiğiniz gibi bir insanım işte. Tanımadığım adamlarla konuşurum mesela. Bana bir soru sorduklarında gülümseyerek cevap veririm. Anlatıveririm hislerimi. Nerede doğduğumu, nerede okuduğumu, kiminle sevgili olduğumu... Kolaydır benden benimle ilgili laf almak. Karşımdakini benim gibi düşündüğüm için, zararsız ve seviyeli ve mutlaka insan olarak gördüğüm için diyalog kurarım.
 
Aman ha sevgili İzmir Kadını... Sen sen ol... Karşındaki adamın önce nereli olduğunu öğren, çünkü İzmirli değilse o adam, ileride benim gibi bir ton sorunla karşılaşabilirsin.
 
Şuursuz tacizciyle annemin işletmecisi olduğu kırtasiye dükkanında tanıştık. Annemin dükkanı öyle bildiğiniz dükkanlar gibi değildir. Müşterilerin ikinci adresidir. Kahve içmeye, sorunlarını anlatıp ağlamaya, memleket meselelerini tartışmaya, gülmeye gelirler. Al dükkanı senaryolaştır dizi yap. O derece samimi, o derede mistik bir yer. Bu şuursuz tacizciyle böyle bir ortamda tanıştık. Ve elbette ben her insan evladına olduğu gibi bu kişiye de isim ve cins ayırt etmeden olduğum gibi davrandım. Ama olmadı. Adam tam bir tacizci çıktı. Cep telefonum dahil, tüm numaralarımı tek tek buldu. Aradı. Genellikle bir şeyler danışmak için arıyordu. Bir süre sesim çıkmadı. Kibarca bir sevgilim olduğunu belirttim. Tacizleri uzun- kısa aralıklarla devam etti. En sonunda bana hakaret etmeye başladı.
 
Ve son bir haftadır kabus yaşıyorum adeta. Adam tam bir tacizci çıktı. Hakaretleri tehdit boyutuna vardı. Ve ben bir kez daha bu ülkede kadın olmanın ne kadar zor olduğunu yaşayarak öğrenmiş oldum. Kadın olmamalısınız. Asla kibar davranmamalısınız insanlara. Mümkün olduğunca tanımadığınız insanlarla samimi olmamalısınız. Haklısınız, ben kendim kaşındım. İnsani değerlerle hareket edip, normal bir iletişim kurmaya çalıştım, ama ne mümkün? Adam durmuyor. Telefon üstüne telefon, mesaj üstüne mesaj... Sevgilimin sinirden tırnakları kalmadı.
 
Yani onlarca yazılacak konu vardı. Bu kadar mı geriledi bizim medeni kültürümüz? Bir kadın bir erkekle normal bir diyolog yaşadığında hemen altında bir anlam mı olmalı? Veya kadın, adama yüz vermeyince adam asılmaya devam mı etmeli? Nedir bu çağ dışı, zavallı, eğitimsiz, kalitesiz duruşun adı? Nedir? Biri bana bunu açıklasın. Ve son olarak, şuursuz tacizci adam, bırak benim peşimi...

Tarih: 15/3/2008
12223 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.