Yazdır Arkadaşına gönder
Soyer: Mandalina bahçelerinize sahip çıkın
Soyer: Mandalina bahçelerinize sahip çıkınSeferihisar Belediyesi’nce bu yıl 17. kez düzenlenen Seferihisar Mandalina Şenliği, Seferihisar Pazaryeri’nde gerçekleştirildi. Şenlikte “en iyi mandalina yetiştiricisi”, “mandalina kral ve kraliçesi”, “en iyi mandalinalı yiyecek”, “en yavaş bisiklet sürme”, “en iyi mandalinalı hediyelik eşya tasarımı” yarışmaları düzenlendi.

Mandalina fiyatını olumlu etkileyecek en önemli adımlardan birinin soğuk oda ihtiyacı olduğunu söyleyen Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle soğuk odaları tamamladıklarını anlattı. Soyer, bir milyon 100 bin liraya mal olan soğuk odaların 600 bin lirasının Büyükşehir Belediyesi, 500 bin lirasının Seferihisar Belediyesi tarafından karşılandığını belirtti.

Öncelikle, kurdukları Mandalina Üretici Birliği ve Sefeko’ya, Ulamış, Gödence, Orhanlı, Hıdırlık, Doğanbey tarımsal kalkınma kooperatiflerine destek olmaya devam edeceklerini söyleyen Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mandalinanın yan ürünlerini daha çok geliştirip, katma değerini arttırmaya devam edeceğiz. Geçen yıl, ilk denemelerini yaptığımız Mandalina kurutma çalışmaları olumlu sonuçlar vermişti ve bu yıl ilk kez ihracatını gerçekleştireceğiz. İmar planlarını hazırlarken öncelikle mandalina bahçelerini korumayı en temel hedef olarak belirledik. Sizlerden rica ediyorum, lütfen mandalina bahçelerinize sahip çıkın. Ağaçlarımızı, topraklarımızı betona feda etmeyin.”

Tarih: 20/11/2016
8033 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri