Yazdır Arkadaşına gönder
Burcu Taner KarataySırada bekleyen suskundur, düşüncelidir, kaygılıdır, umutludur, utangaçtır. Birazcık narsist, epeyce kıskançtır, öfkelidir, “şansı” olmayanlara şefkatlidir, en çok da hayalperesttir belki...
Herkesten farklı olduğunu düşünse de, bir doz mübaşir davudiliği, bir doz kayıtsızlık, bir doz da tekdüzelik içeren seste sadece “sıradakiii”dir oysa...
Bu yüzden içeri çağıran kişinin en çok da sesi kalır akılda. Bir de sadece bekleme salonlarına özgü kasvet duygusu.
Sıradaki, diğer sıradakileri süzer. Tanımadığı insanları tanışacağı “yeni hayat” için bir engel olarak görme eğilimi ağır basanlarda bile, sırada bekleyen “diğerlerinin” en çok gözleri kalır akılda. Sıradakilerin gözleri beklemenin hissettirdiği bütün duyguların aynasıdır da ondan.
Sırada beklediğiniz yer bu yüzden çok da önemli değildir. Beklediğiniz yer tekdüzedir, görüşmelerdeki replikler de... Bir tek sıradanlaştırılmak istenen hayallerimiz, plaza jargonlarına meydan okuyabilecek güçtedir. Özgün, özgür ve sahibine göre biriciktir hayaller. Bazense, hayaller bir şekilde klonlanır, sahibine yabancılaştırılır.
Ancak asla başarılı olamayacakları bir tek şey vardır. O kara büyü, “hayal kırıklığı”nda bozulur işte.
Başkasına ait hayalleri kurabilirsiniz, başkasının hayallerini kırabilir, çalabilir, onun yerine yaşayabilirsiniz ya da “-mış” gibi yapabilirsiniz. Ama acı ve hayal kırıklığı parmak izi gibidir, bir insan istese de başkasının hayal kırıklığına vekalet edemez, olsa olsa refakat eder.
İnsanların umutsuzluğunun “reality show” yalancılığında teşhir edildiği ve krizin (t)ürettiği kariyer, şans, para vaat eden yarışma programları belki de o yüzden bu kadar ilgi topluyor. Yoksullar, tek tipleştirilmeye çalışılan hayallerine bakacağı aynada, başkalarının hayal kırıklıklarına bakıp şükrediyor, gıpta ediyor.
Dokuz yaşındaki çocuğunun menajeri kesilerek onun üstünden para kazanma heveslisi ebeveynlerden, bir şarkı yarışmasında yıldızını parlatmaya çalışan seçici kurul üyelerinin hakaretlerine maruz kalarak sınıf atlayacağı yanılgısına kapılan pop starlardan bunaldığımızı anlayan yapımcılar “gururla” sunuyor.
Bütün bunlara rağmen herkes, her şeyi biliyor:
Biliyor ki, sırası gelen ve seçilen de en az bekleyen kadar sıradan...

Tarih: 26/10/2009
6695 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri