Yazdır Arkadaşına gönder
Şimdi siyaset zamanı
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiMilletvekili adaylarıyla karşılaşıp konuşuyorum. İçlerinde İzmir'de yaşamalarına rağmen bir kez olsun Arkeoloji Müzesi'ne, Devlet Tiyatrosu'na, Milli Kütüphane'ye, Agora'ya, APİKAM‘a gitmeyenler, Dönertaş Sebili'ni görmeyenler var...

İzmir'in 5000 yıl önce Kadifekale'de kurulduğunu zanneden milletvekili adayına, Ekrem Akurgal'ı, Tepekule'yi, Kemalpaşa Ulucak Köyü Tümülüsü'nü, Yeşilova Höyüğü'nü anlatmak anlamsız.

Bütün yıl, kentte yapılan sosyal etkinliklerde göremediğim, düşüncelerini dünya görüşlerini öğrenemediğim siyasetçilerle karşılaşınca kendilerine şu tür sorular soruyorum:

* Emekliler ve kaybedenlerin şehri olarak bilinen İzmir'in ekonomisini canlandırmak için neler yapacaksınız?

* Çamaltı Tuzlası'nı, (Kuş Cenneti'ni) kentin ormanlarını, deniz ve kıyılarını, tarım alanlarını, akarsularını, dünya harikası Allianoi koruyacak mısınız?

* Sağlıkta ve eğitimde özelleştirmeyi doğru buluyor musunuz? Diğerleri gibi siz de gömlek değiştirir gibi parti değiştirecek misiniz?

* Dokunulmazlık zırhına girmek için mi parlamentoya girmek istiyorsunuz? Arkanızda bıraktığınız her hangi bir suç dosyası var mı?

* İşlenen suçların zaman aşımına uğramasını adil buluyor musunuz? Seçim Yasası'nı değiştirmeyip milletvekili adaylarının belirlenmesini yine liderlerin keyfine mi bırakacaksınız?

* Milletvekili olunca kendi toprağımızı ekip biçmeye müsaade etmeyen siyasi anlayışa karşı çıkıp, başta mısır, buğday, pamuk, tütün, çay, et gibi önemli malların dışarıdan ülkemize girmesini engelleyecek misiniz?

* Ülkemizin öz kaynaklarını ve topraklarımızı yabancılara peşkeş çektirmeyip yabancı paraların sultasına son verecek misiniz?

* Cumhuriyet değerlerine ve laikliğe sadık kalıp, safsatalara, aşiret ve tarikatlara, dedelerin dervişlerin, şarlatanların abdest sularında şifa aramayan sanat, kültür ve bilimle yoğrulmuş genç nesiller yetiştirilmesine öncülük edecek misiniz?

* Belinizde silahla dolaşıp olmadık yerlerde havaya silah sıkacak mısınız? Yurttaşlarınıza "Lan terbiyesizlik yapma, hadi ananı da al git", "Babalar gibi satarım", "Senin oğlun işsiz kalsın" gibi argo kelimeler kullanacak mısınız?

* 12 Eylül anayasasını değiştirip daha çağdaş, daha adil bir anayasa yapma sözünüz yine havada mı kalacak?

* Kişiye göre yasalar çıkarmayı bir kenara bırakıp yargı kararlarına uyacak mısınız?

* Yavrularını şehit veren annelerin gözyaşlarını dindirip ülkenin içte ve dışta saygınlığını artıracak çalışmalar yapacak mısınız?

* Emperyalizmin ne olduğunu Kurtuluş Savaşı'nın kimlere karşı, hangi şartlarda verildiğini anlatan kitapları seçilmeden önce okumaya söz verir misiniz?

* Ülkenizi, yurttaşlarınızı, Cumhuriyet'i, Gazi Mustafa Kemal'i gerçekten çok seviyor musunuz?

Tarih: 23/6/2007
13992 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.