Yazdır Arkadaşına gönder
Simav'a fasulye göndermeyin, götürmeyin...
Alahattin Gürırmak
Alahattin GürırmakGeçtiğimiz Pazar günü (24 Temmuz ) kadim dostum, Anadolu Ajansı muhabirlerinden Mehmet Özdoğru telefonla aradı. İnciraltı Turkuaz Tesisleri Minderland Kafe’deki etkinliği haber veriyordu. Şovmen ve sanatçı Mikrop Hikmet’in Simav depremzedelerine bakliyat yardımı sağlamak için “Biz bize yeteriz, 5 çayında 5 bakliyat” konulu bir etkinlik düzenliyordu. Etkinliğe koşarcasına gittim.

Simav’ın depremzedeleri için böyle bir yardım kampanyası düzenlenmiş olması beni duygulandırdı. Bu etkinliğe sayıları 400’ü bulan hayırsever gelmişti. Şovmen Mikrop Hikmet Durmuş ve sanatçı arkadaşları sahne gösterileriyle çoştu, coşturdu. Hikmet Durmuş’u sahneden çıktıktan sonra tebrik ettim. Kulağına eğilim ve kimse duymayacak şekilde şunları söyledim:

“Simav depremzedeleri için bu etkinliği yapman ve mesai harcaman çok güzel bir şey. Simavlılar adına seni tebrik ediyorum ve bir basın mensubu olarak da bu tür hayır hasenat işlerinde seni desteklemeye her zaman hazırım. Fakat Simav depremzedeleri bakliyat yardımı değil de nakdi yardım ve prefabrik ev malzemeleri istiyorlar. Çünkü Simav Türkiye’de en iyi bakliyatı üreten bir memleket. Sizler bakliyat yardımıyla fasülye memleketine fasulye götüreceksiniz."

Sonuçta, sanatçı arkadaşlarımız bir minibüs dolusu bakliyatı Simav’a götürüp Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’a teslim ediyorlar. İki ayda 14 bin depremle beşik gibi sallanan Simav’ın Beldediye Başkanı Karahan, İzmirli hayırsever sanatçılara bu zahmetlerinden dolayı teşekkür ediyor ve bu bakliyatları belediyenin Ramazan çadırında halka sunulacağı sözünü veriyor.

Ancak dünkü bir İzmir gazetesinde “İzmir’den Simav’a dört ton bakliyat” haberini okuyunca Simav’a yapılan yardım türünde yanlışlığa devam edildiğini gördüm. Depremzede Simavlılar'ın ürettiği Simav fasulyesi İzmir’de çok tanınan bir bakliyattır. Simav’a gönderilmesi de fıkra gibi bir şeydir.

Oralı olmam nedeniyle depremzede Simav’da tanımadığım kişi sayısı çok azdır. 1993 senesinde kurulan İzmir Simavlılar Derneği'nin kurucu üyelerindenim, ayrıca bir dönemde başkanlığını yaptım. Simav’ı tanıtan dört kitap yazdım. Yayınladığım bir Simav kitabımdan ötürü Ankara’da mahkemeye verildim ve beş yıl yargılandım.

Bu bilgileri niçin sıralıyorum, biliyor musunuz? İzmir’de yaşamama rağmen her gün Simav’daki akrabalarımdan ve arkadaşlarımdan oradaki havayı takip ediyor yetkililerden ve halktan bilgi alıyorum.

Simav’da halen artçı depremler devam ediyor. Evlerin yüzde 55’i, yani yarıdan çoğu hasarlı bina. İlçe ekonomik olarak çökmüş durumda. Ama yiyecek ve giyecekleri var. Evlerin ya güçlendirilmesi ya da yıkılıp tekrar yapılması gibi bir maddi masrafla karşı karşıya halk. Ayrıca bir çok dar gelirli Simavlı önümüzdeki kışı nasıl geçireceğini kara kara düşünüyor. Bu aşamada Simavlılar prefabrik evler için malzeme ve nakdi yardım isteklerini dile getiriyorlar.

Bu yardımların kendilerine ulaştırılabilmesi içinde “Simav Afetzedelere Yardım ve Dayanışma Derneği”ni kurdular. Dernek Başkanı Mali Müşavir Ali Haydar Özlüer ağabeyim, "Depomuz ve görevli gönüllülerimizle 24 saat nöbetteyiz. Hayırseverlerce yapılacak ayni ve nakdi yardımları anında kayıt altına alıyoruz ve deprem mağduru hemşehrilerimize dağıtıyoruz” diyor.

İzmir’de çok tanınan Simav fasulyesini üreten Simavlıların İzmir’den kendilerine fasulye yardımı gelmesine içerliyorlar. Gelen yardımı geri çevirmiyorlar ama onları ilgilendiren, hatırlanmalarını gerektiren yardım konusu bakliyat yardımı değil. Onun için Afetzedelere Yardım Derneğinin telefon ve banka hesap numaralarını aşağıda veriyorum.

İç Ege’nin incisi Simav halkı deprem mağduru olarak önümüzdeki kış gelmeden hasarlı binalarını güçlendirmek o da olmazsa arsasına prefabrik evini yapma çabası içerisinde. İzmir’de yaşayan Simavlı bir gazeteci olarak yardım edeceklere ihtiyaç olanı duyurmayı görevim sayıyorum. Depremzedelere yardım eden ve edecek olanlara şimdiden bu vesileyle teşekkürlerimi sunarım. Yardımlarınız için iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

* Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan,
Telefon: 0 (274) 513 70 06

* Afetzedelere Yardım Derneği Başkanı Ali Haydar Özlüer,
Telefon: 0 (274) 513 26 77 • Faks: 0 (274) 513 26 78

Banka hesap numaraları:

* Garanti Bankası Simav Şubesi: 1069-629 96 86,
* İş Bankası Simav Şubesi: 4621-04165 63

Tarih: 1/8/2011
11409 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri