Yazdır Arkadaşına gönder
Seyyahların izinde - Sütveren Dede efsanesi
Orhan Beşikçi
Orhan Beşikçi7 Nisan 1753 tarihinde Kadifekale’yi ziyaret eden Seyyah M.Stephan Schulz tarihe şöyle not düşer:

"Kalenin içinde şimdi hiç kullanılmayan bir Türk camisine dönüştürülen St. Johannis Kilisesi'ni gördük. Burada kalenin tonozlarının yer aldığı ve iç kalenin üzerine kurulduğu ve hala oldukça iyi bir durumda olan sütunların bulunduğu yere gittik. Önce Johannes’in vaftiz edildiği oyuk mermer taşı, ondan sonra da şimdi içinde eşeklerin dinlenmekte olduğu St. Polikarp Kilisesi'ni ziyaret ettik.

Dağın şehir tarafına bakan bir zamanlar anfitiyatronun yer aldığı yamaçta bir kilise daha varmış. Fakat Türkler üzerine taşlar yığmışlar. Daha iki yıl öncesine kadar içerisinde lamba yanmakta olduğu söyleniyor.

Yunan bilgeleri ülkelerinde yeterli süt bulunmadığı zamanlarda buraya gelerek dua ederler, yerden çıkan sudan içerler ve yanmakta olan lambaya hürmet gösterirlerse, bebelerinin yeteri kadar süte kavuşacağına inanırlardı."
(İlhan Pınar: Gezginlerin gözüyle İzmir)

• Seyyah, M.Stephan Schulz’un 257 yıl önce verdiği bilgiler, yakın geçmişimizde aynı bölgede yaşanan süt öyküsüyle benzerlik gösteriyor.

• Bebeklerini emzirmek için yeterli sütü olmayan İzmirli anneler sütlerinin bol olması için Sütveren Dede'yi ziyaret edip dua ederler, hemen karşısında bulunan eski çeşmenin gümüş tasından su içerek çok eski bir geleneği yaşatırlardı. Taslı Çeşme ne yazık ki yıkılıp tarih oldu.

• Anfitiyatronun altında, Sütveren Dede yatırının bulunduğu yerde, çeşme, sarnıç benzeri su yapıları bulunmaktadır.

• Kent belleğinde anılmayan, ziyaretçisi olmayan Sütveren Dede yatırının bulunduğu tarihi dokuda yapılacak ciddi bir araştırmanın, kentin turizm potansiyeline katkı vereceğine inanıyorum.

• İzmir’in unutulan değerleri sadece Sütveren Dede efsanesiyle sınırlı değil...

• Sütveren Dede, eski adı "Dede" olan sokakta elektrik direğinin yanındaki taş kaidenin altında yatıyor.

V harfli taşlar
Seyyah Richard Pococke (1739) İzmir’de Basmane civarında gördüğü, V harfleri kazılı çok iri taşlarla örülmüş gizemli duvarlardan (*) bahseder. Basmane Oteller Sokağı'nda bir iş yerinin bodrumunda V harfi kazılı bu gizemli duvarları bundan 15 yıl önce görmüştüm. Daha sonra bu bina satıldı, Oteller Sokağı'na bakan kapısı kapatıldı. Seyyah Richard Pococke’nin 271 yıl önce görüp not ettiği V harfli işlenmiş duvarlar Basmane’de gözlerden ırak bir yerde. Dilerim yok edilmemiştir... Kentin turizm potansiyelini yetersiz görenlere duyurulur.

(*) İlhan Pınar - Gezginlerin Gözüyle İzmir
Tarih: 2/2/2010
15235 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.