Yazdır Arkadaşına gönder
Selçuk'ta Leylek Festivali
Selçuk'ta Leylek FestivaliSelçuk Belediyesi, kentin sürekli ziyaretçisi leylekler için 12-13 Ağustos 2017 tarihleri arasında “Leylek ve Doğal Yaşam Kültürü Festivali” düzenliyor. Bu yıl ikincisi yapılacak olan festival, küresel iklim değişikliğinin etkilerine ve Selçuk’un sahip olduğu ekolojik zenginliğe dikkat çekmeyi amaçlıyor. Selçuk’un 1890 yılında çekilen fotoğraflarında bile görülen leyleklerin kentle özdeşleşmesi fikrinden çıkan festival kapsamında yürüyüş, panel ve çeşitli atölye etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Leylekler kentin sembolü

Selçuk’un leylek ve doğal yaşam başlıklı her çalışmanın adresi olabilecek bir kent olduğunu belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı kentin leyleklerle özdeşleştiğini söyledi. Bakıcı, “2010 yılında ilk leylek halkalaması Selçuk’ta gerçekleştirildi. Beslenme odaklarının yeterli oluşu, kentin birçok yere göre sessiz ortamı kentimizi, leylekler için vazgeçilmez bir adres haline getirdi. Biz de bu ve daha birçok sebeple Selçuk’ta böyle bir festival düzenliyoruz. Amacımız doğal yaşama dikkat çekmek, somut olmayan kültürel mirasa katkıda bulunmak ve en önemlisi de Selçuk Belediyesi olarak sürdürebilir bir kültür politikası oluşturmaktır” dedi.

Bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde olması nedeniyle leyleklerin beklenen tarihten önce ilçeden ayrılıdğına dikkat çeken Başkan Bakıcı, "Bu durum aslında bizim için önemli bir uyarı. Bu festival yoluyla amacımız küresel iklim değişikliğine de dikkat çekerek, her şeye rağmen gelecek nesillere sağlıklı bir doğa bilinci bırakmaktır” diye konuştu.

Söyleşiler, yürüyüş ve panel

İkinci Leylek ve Doğal Yaşam Kültürü Festivali, 12 Ağustos 2017 Cumartesi günü saat 10.30’da Tarihçi Tolga Mert’in katılacağı “Su Kemerlerinin İzinden” adlı söyleşi ile başlayacak. 11.30’da Artemis Kutsal Alanı’nda açılış seremonisi ile devam edecek festival kapsamında, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü öncülüğünde Artemis Kutsal Yolu Yürüyüş Etkinliği saat 12.00’de başlayacak.

Festivalin ilk gününde Selçuk Efes Kent Belleği’nde saat 14.00’de Dilber Koç, “Masal Kanatlarım Atölyesi” düzenleyecek. Saat 19.30’da “Selçuk Leylek Çalışmaları Paneli”, 20.45’de “Henüz Çok Geç Değil” Türkiye’de yaban hayatı konu alan belgesel gösterimi gerçekleşecek.

Bisiklet etkinliği

Leylek ve Doğal Yaşam Kültürü Festivali ikinci gününde, Selçuk İstasyon Meydanı’nda saat 11.00’de Heykeltıraş Restoratör Sinan İlhan eğitmenliğinde Kil heykel Atölyesi etkinliği düzenlenecek.

Saat 14.30’da “Sulak Alanlara Bisiklet Turu” gerçekleştirilirken etkinlik, konser ve “Leyleğin Kanadından Masallar”la sürecek.

“Leylek İçin Pedalla” adıyla düzenlenecek bisiklet etkinliği Selçuk’un profesyonel bisikletçileri önderliğinde İstasyon Meydanı’ndan başlayarak Barutçu, Zeytinköy, Gebekirse Yaban Hayatı Koruma Alanı güzergahında devam ederek şehir merkezinde son bulacak. Festival, akustik müzik konseriyle son bulacak.

Tarih: 12/8/2017
3661 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri